Predsednik Srpske Milorad Dodik rekao je da se stabilnost republike narušava sarajevskim sporazumom kojim je na nivou BiH dogovorena koalicija SDA i DF Željka Komšića sa grupom stranaka okupljenom oko SDS i PDP Mladena Ivanića. Dodik je ukazao da se u tom dokumentu RS čak i ne pominje.
– Imali smo značajnu institucionalnu stabilnost Srpske i nije se mogla doneti nijedna odluka u BiH bez nas. Dragan Čavić, Mladen Bosić i Mladen Ivanić su potpisom na sarajevski dokument rekli da je ta stabilnost zapravo nepotreban zastoj – naveo je Dodik.
On je ukazao da je tim sporazumom predviđeno usvajanje mehanizma koordinacije.
– U osnovnom dokumentu SDA i DF, koji je osnov sarajevskog sporazuma, navodi se da mehanizam koordinacije podrazumeva da glavnu ulogu ima predsedavajući Saveta ministara. A naš mehanizam podrazumeva potpunu afirmaciju nadležnosti RS – istakao je Dodik i naglasio da je reč o prenosu nadležnosti.
On je dodao da su stranke okupljene oko SDS-a olako pristale na dogovor sa strankama koje se zalažu i za formiranje nova dva ministarstva na nivou BiH – za poljoprivredu i obrazovanje i za uvođenje apelacionog suda. A sve to iako Srpska traži ukidanje i ograničenje prava sudova na nivou BiH.
– Izvršna vlast u BiH je Predsedništvo i ono je izabrano. Savet ministara nije vlada BiH, već pomoćni organ Predsedništva – istakao je Dodik.
On je naveo da je ključna laž u tom sporazumu da je Predsedništvo donelo odluku o knjiženju 63 lokacije perspektivne vojne imovine, jer za to nije ni nadležno.
Dodik je podsetio na sporazum lidera šest stranaka u BiH iz 2012. godine u kojem se navodi da će se perspektivna vojna imovina knjižiti na Ministarstvo odbrane BiH, a da će se neperspektivna knjižiti na entitete, ukoliko u roku od 60 dana Savet ministara ne donese odluku o knjiženju u vlasništvo BiH.
On je dodao da će se kao predsednik Republike Srpske boriti protiv štetnih odluka za Srpsku, te upozorio da je u sporazumu SDA i DF navedeno da će se imovina knjižiti po nalogu Pravobranilaštva, što je protivustavno.
Dodik je zaključio da je Srpska izbornim rezultatima dovela sebe u poziciju da nije u mogućnosti da odbrani institucionalnu snagu kakvu je imala ranije, i da nije dobra podeljenost srpskog glasačkog i političkog tela.
Južni tok ili blokada
|