Novi zakon o alkoholnim pićima, koji se trenutno usklađuje sa EU standardima, omogućiće građanima da rakiju prodaju legalno, preko registrovanih proizvođača. To do sada nije bilo moguće, pa se domaća rakija najviše prodavala na crno. Važeći zakon iz 2009. godine, objašnjava Ivan Urošević, predsednik Grupacije proizvođača rakije Srpska rakija, izbacio je seljaka, kao registrovanog proizvođača. To je dovelo do naglog smanjenja broja registrovanih proizvođača, sa 2.000 na 300.
"Posledica toga, bila je tih 1.700 proizvođača koji se nisu preregistrovali, već su nastavili da prave rakiju bez ikakve kontrole", kaže Urošević.
Pritom, nijedan zakon njih ne prepoznaje. Oni su na tržištu slobodni i bez ikakvih obaveza. To znači da čine dobar deo nelojalne konkurencije, koja uništava legalnog proizvođača. Kupci njihovih rakija, u 95 odsto slučajeva, jesu ugostiteljski objekti. Novi zakon, međutim, treba da reši ovaj, preveliki problem sa viškom sirovine, ali i da vrati seljaka u legalne okvire, time što će svoju rakiju prodavati registrovanim proizvođačima. Do kraja 2014. godine novi zakon bi trebalo da bude usvojen, i početkom sledeće da stupi na snagu. Bar tako iz Brisela očekuju.
"I kad budemo ušli u EU, rakiju ćemo moći da pečemo bez ograničenja. Nećemo imati nikakvih ograničenja kada je reč o količinama koje će se proizvoditi. Ni za prodaju, a ni za sopstvene potrebe", navodi Urošević.