Srpski član Predsedništva BiH trebalo bi da zna da je dijaspora Republike Srpske od Otadžbinskog rata do danas uputila milijarde dolara humanitarne pomoći, a da i pored maćehinskog odnosa svoje države i dan-danas ulaže u svoju otadžbinu.
I toga se ne stidi. Ovako, u razgovoru za “Vesti” Rado Savić, potpredsednik Srpske demokratske stranke i načelnik opštine Lopare, jedne od najmnogoljudnijih dijasporskih opština u RS, komentariše nedavnu izjavu Milorada Dodika o srpskoj dijaspori. Savić ističe da i pored neverice zbog te Dodikove izjave, sve srpske stranke ostaju ujedinjene u borbi protiv nametnutog Inckovog zakona i nezakonitog izbora novog visokog predstavnika.
Da li ste i vi dobijali komentare dijasporaca?
– Preko društvenih mreža, ali i telefonom obratio mi se veliki broj građana iz dijaspore. Većina je bila zgrožena i u neverici da je neki srpski predstavnik uopšte mogao tako nešto da kaže. Lopare su sinonim za malu opštinu iz koje je u pečalbu otišao veliki broj ljudi, ali istovremeno, mi smo sredina koju naši meštani nikada nisu zaboravili i koju i dan-danas pomažu, a posebno preko Udruženja Majevičana u Švajcarskoj. Samo ove godine su nam poklonili sanitetsko vozilo za prevoz pacijenata, ali i aparat za testiranje protiv COVID-19. Opremili su i naš Dom zdravlja, vatrogasnu jedinicu, sportske klubove… Naša dijaspora ne
zaboravlja svoje korene, naprotiv vrlo rado dolazi u Republiku Srpsku. Zbog toga moramo da ih čuvamo kao malo vode na dlanu.
Naši ljudi u rasejanju su zdušno stali na stranu Srpske
kada je reč o nametnutom zakonu o zabrani negiranja genocida
u BiH. Čini se da je Incku uspelo ono što drugima nije – opet
je ujedinio Srbe u Srpskoj?
– Nametnuti zakon koji je Incko doneo na kraju svog mandata po kome će se kažnjavati svi koji budu negirali genocid u Srebrenici je napravio haos u BiH, a istovremeno u Republici Srpskoj homogenizovao narod, ali i srpske partije oko najbitnijeg pitanja, a to je Republika Srpska i njen opstanak. To je “crvena linija” oko koje nema razgovora, ali ni podela. SDS se po mnogim drugim pitanjima ne slaže sa SNSD i načinom na koji ta stranka upravlja Republikom Srpskom. Za dobrobit građana nisu afere, več ekonomske teme, razvojni projekti, investicije, smanjenje korupcije i kriminala. Ipak ove teme su za sada u drugom planu, jer je nametanje zakona i nezakonit izbor novog visokog predstavnika za nas crveni alarm.
Ima li izlaza iz ove situacije. Svakim danom je sve duži spisak
osoba koje su pod istragom zbog nepoštovanja tog zakona?
– Najvažnije je da po ovom pitanju nema razmimoilaženja među Srbima i da ne ostanemo u
“zaleđenom stanju”, jer ono nikome dobra neće doneti. Otuda i izlaz iz ove situacije mora biti usaglašen stav svih političkih lidera u Republici Srpskoj, a ne jednostrani potezi koji bi mogli da naruše postignuto srpsko jedinstvo. Dovoljno već na narušavanju tog našeg jedinstva rade drugi, pogotovo u Federaciji BiH.
Otuda Srbi treba da donose mudre odluke, a uveren sam da su poruke predsednika Srbije, Aleksandra Vučića na dobrom tragu toga i da idu u pravcu srpskog odgovara koji ne sme biti ishitren, već promišljen i jedinstven.
Ipak, svakim danom je sve veći broj osumnjičenih po novom zakonu?
– I taj podatak govori o besmislenosti zakona i činjenici da je neprimenljiv. Nažalost strategija Bošnjaka je i dalje nepromenjena, a to je da se umanje ingerencije i na kraju i ukine Republika Srpska. Te političke elite treba da shvate da je Srpska realnost sa kojom i oni moraju da žive i da sarađuju. Jedino tako će svima biti bolje. Ali, imam osećaj
da je mnogima u Federaciji važnije da Srpska nestane nego ekonomski prosperitet svih građana.
Beograd jedini prijatelj
Prvi put u odbranu Srpske su stale Rusija
i Kina. Kako vidite tu podršku?
– Svaka podrška, a posebno svetskih sila koje su i stalne članice Saveta bezbednosti UN je važna. Ali Republika Srpska mora da bude svesna da je njoj jedini iskren i pravi prijatelj Srbija. Naravno, moramo i sa drugima da razgovaramo, a posebno da ukazujemo da su tokom poslednjeg rata postojale i srpske žrtve o kojima se i dalje ne govori. Svestan sam toga da će to biti veoma teško, posebno u zapadnim medijima. U poslednjem ratu žrtava je bilo na svim stranama i ako bismo krenuli da nabrajamo i brojimo čijih je bilo više, bojim se da bi to bilo pogubno za budućnost svih naroda na ovim prostorima.
Nema tenzija
Da li su se političke tenzije
prelile i na narod. Lopare su na samoj entitetskoj granici?
– Inckovo političko nasilje sve nas je vratilo nekoliko koraka unazad i gurnulo u novu spiralu svađa što naravno nije dobro. Ipak, tenzije se, na sreću, ne vide među običnim svetom. Narod ni do sada nije odobravao da se isključivo priča o prošlosti, pogotovo o stradanju samo jedne strane u ratu, a vrlo malo o napretku, novim ekonomskim projektima, povezivanju naroda. Ali, takođe, srpski narod je svestan da je trenutak kada mora biti jedinstven. Sve drugo je pogubno za opstanak Republike Srpske.