Srpska nije pripremala otcepljenje ni 23. marta, a neće ni 28. juna, poručeno je iz Banjaluke povodom navoda iz diplomatskih krugova koje je javnosti otkrio univerzitetski profesor Nenad Kecmanović.
– Nikakva secesija nije u planu već politička borba za ustavnu poziciju – kažu u vrhu vlasti Srpske.
Kecmanović je u autorskom tekstu nedavno naveo da je “ova alarmantna glasina proširena u diplomatskom koru Hrvatske i BiH, a verovatno i u ostalim eks-JU republikama”.
– Kada to s oznakom “hitno i strogo pov.” iz zapadnih ambasada stacioniranih na sedam lokacija bivše Jugoslavije ova informacija dođe do njihovih vlada, ostaviće se utisak da se priče poklapaju i da njihove vlade moraju hitno reagovati. Alarmiraće Vašington, Brisel, London, Berlin, odakle je glasina verovatno i odaslata, da preventivno izvrše pritisak na Srpsku (sankcije, izolacija, zabrane, smene i sl.) kako bi zaustavili Dodika i spasli Bosnu. Secesija se dakle podrazumeva kao već zakazana. Jedino je sporan datum. Dakle, treba delovati brzo i snažno – naveo je Kecmanović.
Dodao je da će, u verziji za inostrane diplomate u Hrvatskoj, Srpska preduzeti konkretne akcije za Vidovdan 28. juna, kad će policija uz 180.000 lovaca stati na entitetske granice i na čelu sa Dodikom krenuti u akciju.
– U verziji iste priče za Sarajevo, nema Udruženja lovaca, a za datum secesije uzima se 23. mart, kada će Dodik podići barikade na entitetskoj liniji – navodi Kecmanović.
Od početka rata u Ukrajini, deo sarajevske političke elite pokušava da dešavanja u toj zemlji poveže sa BiH ukazujući na navodni “maligni ruski uticaj” i namere Srpske da pod pokroviteljstvom Moskve otvori priču o secesiji. Srpske diplomate sada imaju velikih teškoća da objasne zapadnim kolegama da to nije na dnevnom redu.
– Ponekad je šokantna neupućenost zapadnih diplomata koji u direktnim kontaktima otvoreno pitaju da li i kada Republika Srpske namerava da donese akte o nezavisnosti. U tim slučajevima je izuzetno važno objasniti im da nikakva secesija nije na dnevnom redu već da je u pitanju borba za položaj Srpske u okviru aktuelnog ustavno-pravnog uređenja BiH. Neki od tih stranih diplomata shvate o čemu se radi, drugi nastavljaju po svom – kaže za “Vesti” jedan član DKP mreže BiH iz reda srpskog naroda.
Smatra i da su upravo takvi spinovi u međunarodnim krugovima jedan od razloga pojačanog prisustva snaga Eufora na ulicama gradova širom Srpske. Oni su u proteklih nekoliko dana primećeni na više lokacija u Banjaluci, a u Sokocu su neko vreme boravili čak i pred lokalnom školom.
Igre bez granica
“Najnovija epizoda igre bez granica u BiH svodi se na to da će Hrvati dobiti izbornu jedinicu i Srbi vratiti nekoliko nadležnosti, a Zapad će za hator Bošnjacima sprečiti obnovu Herceg-Bosne i secesiju, što ovi nisu ni tražili ni nameravali, a kamoli preduzimali. Kao što su vraćanje nadležnosti hokus-pokus pretvorili u pripreme za otcepljenje, tako će u sledećem koraku otcepljenje pretvoriti u planiranje agresije na bošnjački deo Federacije. SAD, UK, EU će tako ‘sprečiti’ nešto što niko nije ni planirao da učini. I to dupliranjem kontingenta Eufoe na granicama BiH, a sve kako bi ‘dobri Bošnjani’ mirno spavali i snivali o evroatlantskim integracijama koje samo što nisu. No, nije da Bošnjaci i sami ne participiraju na nivou ‘opštenarodne odbrane i društvene samozaštite’. Dok se Britanci nadmeću sa Nemcima kome će Amerikanci poveriti dalje kaznene mere protiv Srpske, njenog rukovodstva i Dodika, Bošnjaci prave sanitarni koridor prema Srbiji”, napisao je između ostalog Kecmanović.
Sankcije
Sagovornici našeg lista iz diplomatskih krugova kažu da je jedan od ciljeva ovakvih spinova i kreiranje atmosfere za uvođenje sankcija pojedincima u Srpskoj. Tim povodom važna stvar dogodila se nedavno u Briselu na sednici Evropskog saveta gde je na zahtev Mađarske promenjen način donošenja odluka o sankcijama na nivou Evropske unije. Odluka o takvim merama u narednom periodu moraće da bude usvojena jednoglasno.