Srpski centar u sidnejskom predgrađu Bonirig zablistao je nedavno u novom sjaju.
Posle obimnih renoviranja i ukidanja pandemijskih restrikcija, najveća kuća srpska zajednice na Petom kontinentu ponovo radi punim kapacitetom.
Sve je opet prilagođeno potrebama članova, srpske omladine i redovnih gostiju.
Srpski sportski klub Bonirig izgrađen je 1966. godine, s namerom da bude centar okupljanja naše i drugih zajednica. To i jeste danas i važi za najlepše i najpoznatije stecište našeg naroda u Australiji.
Centar radi od četvrtka do subote od 3 sata popodne do kasno uveče, a nedeljom od 12 sati.
Goste redovno zabavljaju lokalni muzičari i izvođači, među kojima su Goran Zarić, Milan Gligorić, Dragana Lazić, Mirko Golub, orkestar Šampioni i mnogi drugi.
Savremeni izgled
Velika pažnja tokom renoviranja posvećena je opremanju velike sale, koja se koristi za proslave, svadbe, krštenja i koncerte. Sala može da primi oko 500 gostiju i zadovoljava sve standarde i potrebe organizacije događaja na viokom nivou.
Za koncerte se koriste i balkoni i ostali prostor, pa će sala moći da primi i do 1000 gostiju. Mala sala će se, kao i dosad, koristiti za krštenja i rođendane, a prima do 100 gostiju.
Predsednik Srpskog centra Nebojša Bogićević nam je rekao više o učinjenom u proteklom periodu.
– Iskoristili smo period kada klub nije radio zbog pandemije i uradili kompletno renoviranje i zamenu najvažnije opreme. Dograđena je i uređena letnja bašta. Sada je to prostor s modernim sadržajem i može da primi duplo više gostiju – kaže Bogićević.
Ne zaboravlja predsednik da istakne one koji su najviše doprineli uređenju kluba.
– Vođa svih radova bio je Milorad Borak sa građevinskim odborom koji smo činili Robert Vranješević, Milenko Bajić, Đorđe Vranjković, Aco Veselinović i ja. Glavni dizajner je bila Nikolina Milinković. Procena radova je u vrednosti od oko 1.200.000 dolara, a mi smo uspeli, uz pomoć zajednice i dobrih ljudi, da uradimo sve za oko pola miliona dolara. To je veliki uspeh za klub i našu zajednicu. Neizmerno se zahvaljujemo svima koji su dali svoj doprinos bilo dobrovoljnim radom ili u vidu materijala – ističe Bogićević.
U Sportskom klubu Bonirig najavljuje se i početak novih aktivnosti.
– Uskoro će početi rad s decom koja još ne idu u školu. Takođe, želimo da što pre počnemo više da radimo s penzionerskom grupom, jer je klupski prostor idealan za druženje. Posle proslave 8. marta, planirana je i svečanost za sve one koji su učestvovali u renovaciji, a koja e se održati 18. marta. Pozivamo sve članove i celu našu zajednicu da nam se priduže i da nastavimo s radom kao nekad pre pandemije, ali sada u mnogo boljim uslovima – rekao je Bogićević.
Folklor punom parom
Već godinama u Bonirigu s uspehom radi Folklorni ansambl “Ravna gora”.
Pre pandemije, folkloraši su dobili novog profesionlanog koreografa Stanka Dimitrijevića, koji je došao iz Srbije da ovaj važan segment srpskog kluba podigne na viši nivo.
Stanko je pre pandemije počeo da radi s našim folklornim grupama i prezadovoljan je radom sa omladinom. On je sa svim uzrastima, od dece, preko omladine, do starijih rekreativaca radio sa lakoćom kao iskusni pedagog.
– Dugogodišnji sam član Ansambla narodnih igara i pesama “Kolo” iz Beograda. Dugo godina sam bio igrač i umetnički rukovodilac KUD “Abrašević” iz Kragujevca. Što se tiče rada u Centru, još pre pandemije smo krenuli da učimo i uvežbavamo nove koreografije. Sada je upis u toku. Imamo puno dece, a i omladina se vraća na probe. Pozivam sve naše članove da dođu jer smo počeli s normalnim radom – kaže Dimitrijević.
Folklorno društvo ima veike planove za naredni period.
– Nastavićemo da se pripremamo za gostovanje u Srbiji. Želimo da povećamo i grupu rekreativaca. Ovde imamo i školu tradicionalnog pevanja, koja je ostvarila dobre rezultate – kaže Stanko Dimitrijević, diplomirani etnomuzikolog i dečiji pedagog.
Pored toga što je vrhunski koreograf i učitelj, Stanko svira frulu, harmoniku, klavir, gajde, kaval I tapan (bubnjeve).
Iz pandemije izašli jači
Za vreme pandemije kovida-19, uprava, članovi i osoblje radili su u interesu kluba. Nije se gubilo vreme.
Ako su zbog državnih mera morale da se otkažu mnoge aktivnosti i veliki događaji, kao što je Folklorni festival, kojeg nije bilo 2020. ni 2021, druge značajne radnje nisu ostavljene na čekanju.
Naprotiv, klub je dograđen i renoviran i sada je došlo vreme da se svi vratimo u naš klub.
Već su se vratila deca i omladina koja uče maernji jezik, folklorne igre, pevanje, glumu, kao i kako da se kulturno ponašaju. Uz to se predivno igraju i druže. Srca svih u Bonirigu su ponovo ispunjena radošću, jer se čuje smeh i žagor naše dece, koja su tu srećna i radosna.
I mlade majke koje dovode svoje mališane na razne aktivnosti su ponosne na decu, ali i srećne što mogu ponovo da se druže. Radost se vidi na njihovim licima.
A šta tek reći za veterane Centra? Uz malo pića i dobrog druženja oni se uvek vesele. Mića Pajić nam reče:
– Srećan sam, brate, kad vidim ovu lepotu, ovu našu decu i omladinu u našem centru koji smo mi stariji gradili, a sada su ga mlađi nadogradili.
Svi ostali su na ove reči samo podigli čaše uvis i uzviknuli: Živeli”! Dodaćemo još i – na mnogaja ljeta!
Škole glume, harmonike i jezika
U klubu Bonirig postoji i niz drugih aktivnosi. Školu glume u kojoj se uči I srpski jezik vodi Sergej Kožul, dok školu harmonike predvodi Dragan Vujadinović. Uskoro treba da počne s radom i redovna škola srpskog jezika petkom uveče, kao i dečije zabavište. Pri klubu već decenijama radi i najpoznatiji srpski fudbalski klub u Australiji, Beli orlovi iz Boniriga, koji se od ove sezone fuzionisao sa FK Bonirig.
Najbolja domaća hrana
U klubu Bonirig za vrhunsku hranu su zaduženi kuvari restorana u kojem se servira pre svega domaća srpska hrana. Specijaliteti kakvi se retko gde mogu naći nude se u Centru, gde možete da uživate u Karađorđevoj šnicli, punjenoj vešalici, pilećoj šnicli, ćevapima, pljeskavicama, ražnjićima… Kao kod kuće u Srbiji. U ponudi ima i drugih jela, više tipičnih za australijsko podneblje, kao što su lignje, kalamari, a od ribe losos, sneper i salmon i razne vrste salata.
Saradnja sa svima
Srpski centar sarađuje sa našim organizacija i crkveno-školskim opštinama, kao i sa organizacijama koje pripadaju široj australskoj zajednici. Gosti Kluba u Bonirigu su i poznati australijski političari, zatim naši poslovni ljudi koji su dali značajan doprinos razvoju Centra, kao i gosti iz Srbije, Republike Srpske i ostalih prostora gde žive Srbi.