Trideset mladih iz Centralnog saveta Srba ragovaralo je danas u Briselu sa poslanicima iz Hrišćanske demokratske unije (CDU), Socijaldemokratske partije (SPD) i Zelenih iz Nemačke. Tema razgovora je integracija Srbije u EU i uloga mladih srpskih političara iz Nemačke u tom procesu.
Centralni savet Srba Nemačke vođen od strane gospođe Tine Kuintero Marone je bio veoma zadovoljan ishodom ovih sastanaka. "Želimo da uspostavimo snažniji dijalog sa nemačkim poslanicima u Evropskom parlamentu i da na taj način povećmo udeo učešća mladih Srba u političkom životu Nemačke", rekla je gospođa Kuintero Marone.
U popodnevnim časovima grupa od 20 Srba iz Nemačke je održala sastanak u kancelarijama regiona Baden Vurtenberg sa njihovim predstavnikom gospodinom Ejke Pevelingom i gospodinom Đordjom Prstojevićem iz Ministarstva za dijasporu koji je naglasio da "je cilj Srbije, nesumljivo, da uđe u Evropsku uniju i postane regionalni lider u ekonomiji i inovacijama".
Ministarstvo za dijasporu je tokom 2009. godine pokrenulo projekat "Srbija je u Evropi“, sa ciljem da se članovi srpskih klubova, udruženja i organizacija u evropskim zemljama obuče za pisanje projekata i apliciranje za sredstva iz fondova EU i da se dijaspori približi proces evropskih integracija Srbije. |
On je naglasio da je Vlada Republike Srbije potpuno svesna značaja koji dijaspora ima za evropsku integraciju države Srbije, o čemu svedoči i nedavno usvojen prvi Zakon o dijaspori koji uspostavlja temelje nove i odgovorne politike prema rasejanju, rekao je Prstojević.
"Cilj ove politike je kristalno jasan. Želimo Srbiju koja je članica Evropske unije, želimo Srbiju koja je ekonomski i politički lider na zapadnom Balkanu, ali i Srbiju koja je faktor stabilnosti i lider u razvoju dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje“, zaključio je pomoćnik ministra za dijasporu, obraćajući se nemačkim poslanicima Evropskog parlamenta i mladima iz Centralnog saveta Srba Nemačke.
Prisutnima su se obratili i gospođa Tamara Rastovac Siamašivili iz Misije Republike Srbije pri EU kao i predsednik Evropskog razvojnog centra gospođa Milošević.
Predsednik EDC je podvukla važnost proaktivnog učešća mladih Srba u društvenom i političkom životu zemalja domaćina. Objasnila je da "dijaspora čini integralni deo matice kao neraskidivi deo njenog duhovnog, ekonomskog, društvenog i političkog bića" zato je "čak i važnije da srpska dijaspora uzme znatnije učešće u životu zajednica u kojima žive, u kojima su rođeni jer će na taj način obogatiti svoje društvo
i dati mu jednu svežiju perspektivu, a time i dodatnu vrednost evropskoj demokratiji".
"Sa zakonom o dijaspori smo dobili potvrdu činjenice da srpska dijaspora nije samo puki skup pojedinaca koji živi u inostranstvu već njen integralni deo", rekla je
Miloševićeva.
Predsednik EDC je izrazila nadu da će "mitološka i ideološka defragmentacija dijaspore konačno nestati sa ulaskom u Evropsku uniju." Jedna od glavnih tema ovih razgovora su bili i evropski fondovi. EDC je najavio punu spremnost za partnerstvo u projektima sa organizacijama Srba iz dijaspore.