Nagrada je dodeljena u Parizu, a raspisala ju je Fondacija EDF i u saradnji sa organizacijama Žene u nuklearnoj oblasti Francuske i Evrope. Nagrada i postoji kako bi se u javnosti predstavile žene u nuklearnoj industriji i kako bi se istakle njihove uspešne karijere, a dodeljuju se u dve kategorije: za studente na različitim nivoima obrazovanja i za rad u nuklearnoj industriji za žene sa najmanje tri godine radnog iskustva.
Naša zemljakinja na takmičenju Fem Energia proglašena za najboljeg ženskog nuklearnog inženjera u Evropi
SvestranaPored redovnog posla, dr Marina Šokčić-Kostić pokušava da uspostavi saradnju između Instituta Vinča i svoje kompanije. Udata je i ima sina, gostujući je profesor na Ahenskom univerzitetu, član je DIN -a (nemačke normativne komisije), govori više jezika, svira klavir, trenira aerobik i voli puno da čita. |
Kod žena inženjera nagrada se dodeljuje najuspešnijem inženjeru u Francuskoj i (najvažnija) najuspešnijoj ženi inženjeru u Evropi. U svom govoru žiri je posebno istakao veliki doprinos dr Marine Sokčić-Kostić nuklearnoj industriji i nuklearnoj nauci.
– Vrlo sam počastvovana i srećna. Ove godine sam prvi put nominovana, pošto do sada i nisam bila previše zainteresovana za nagrade. Volim svoj posao pa mi nagrade i nisu bile najvažnije", izjavila dr Marina Šokčić-Kostić, koja je glavni inženjer kompanije Nukem Technologies GmbH sa sedištem u Alzenauu.
Dr Marina Šokčić-Kostić je bila student generacije Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu 1982. godine na tehničkoj fizici, smer nuklearne tehnike. Magistrirala je u Beogradu na istom fakultetu, a doktorirala na Mašinskom fakultetu Tehničkog univerziteta u Ahenu (Nemačka). Rođena je u Subotici, a od 1994. se nalazi u Nemačkoj. Do tada je radila u Institutu Vinča u Beogradu, bila je predsednik Naučnog veća, imala je i druge odgovorne funkcije.
Trenutno vodi grupu za radijacioni monitoring, gde razvija merne uređaje za monitiring neutronskog i gama zračenja. Pored toga je i tehnički menadžer za preradu radioaktivnog otpada u Litvaniji. Rukovodi delom za vađenja svih vrsta i preradu niskoaktivnog radioaktivnog otpada i pri tom koordiniše nemačke, francuske, italijanske i litvanske kompanije u svojoj oblasti.
Mislim da je doktorirala na Mašinskom fakultetu u Berlinu.