"Priznavanje nezavisnosti Kosova sam kritikovao jer je bilo preuranjeno i uslovljeno velikim pritiskom tadašnje američke administracije", rekao je Šreder u intervijuu za NIN.
Evropo, daj pozitivne signale Srbiji"Evropska orijentacija Srbije mora da se odrazi na liberalizaciju režima izdavanja viza i na poboljšanje privredne saradnje. Srbiji je, međutim, potrebno i da joj se jasno kaže kada će pregovori o pristupanju početi", naglasio je Šreder. |
Prema njegovim rečima, ne može se povući paralela sa intervencijom NATO-a 1999. godine, u kojoj je učestvovala i Vlada Nemačke, jer je to bila "zajednička evropska odluka".
"Ja je i dalje smatram ispravnom, mada sam svestan da je mnogima donela i veliku patnju", rekao je Šreder.
Bivši nemački kancelar je takođe ocenio da je budućnost Srbije u Evropskoj Uniji, jer Unija ima interes i odgovornost, da region ostane stabilan.
"Srbija ima proevropsku vladu i proevropskog predsednika, koji obavljaju odličan posao. Ali, ako EU ne podrži to što oni čine, postoji opasnost da u Srbiji primat steknu snage koje vuku unazad i da zemlju oteraju u izolaciju, što bi predstavljalo katastrofu za Srbiju, ali i za Uniju", rekao je Šreder.
On je ocenio da EU zato mora da ubrza proces približavanja Srbije Uniji, podsećajući da su neki uslovi za to već ispunjeni.