Srbiji opet prete poplave

0

Štab za vanredne situacije u Svilajncu doneo je odluku o uvođenju pripravnosti Štaba i svih javnih ustanova jer su za period od 16. do 20. juna najavljene veće količine padavina.

Neće valjda opet: Predsednik opštine Svilajnac Predrag Milanović
 

– Očekuje se veća količina padavina, ali su ekipe na terenu i prate vodostaje reka – navodi Predrag Milanović, predsednik opštine Svilajnac.
Na vanrednoj sednici Štaba izdata je naredba svim javnim ustanovama, preduzećima i organizacijama da budu pripravni povodom vanredne odbrane od poplava. Rečeno je da to ne predstavlja vanrednu situaciju, već definiše mere, radove i aktivnosti u odbrani od poplava.
I Štab za vanredne situacije u Paraćinu naložio je dežurstva komunalne inspekcije i praćenje vodostaja na rekama Crnica i Grza zbog upozorenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ) na obilne padavine u naredna dva do tri dana.
– Neće to biti onakve kiše kao kada su Srbiju pogodile teške poplave. Tada je u danu padalo i po 120 litara i zemlja nije mogla da prihvati vodu. Takođe, tada je bilo zahvaćeno veliko područje države i reč je bila o dugim kontinuiranim kišama. Ovoga puta nije tako opasno, ali smo ipak izdali narandžasto upozorenje. Kada je opasnost najviša, onda se izdaje crveno upozorenje – kaže za "Vesti" Dragan Đurić, hidrometeorolog RHMZ.

Isšumpavanje vode iz poplavljene Ćuprije
 

Đurić dodaje da ovakve kiše mogu da izazovu bujične poplave na manjim rekama, kao i da je upozorenje vremenski ograničeno zaključno sa sutrašnjim danom, jer se od petka očekuje razvedravanje.
Premda je stepen opasnosti niži, posle svega što smo prošli u nedavnim razornim poplavama, državne institucije su ovoga puta spremnije dočekale upozorenje meteorologa i hidrologa.
– Mi smo reagovali odmah i ljudi su na terenu. Međutim, nama je problem to što su nam delovi odbrambenih linija otvoreni i postoji opasnost od izlivanja. Odobren nam je novac iz budžetske rezerve i stručnjaci na terenu nastoje da odagnaju opasnost. Dodatni problem za nas je i to što još nisu sanirane posledice prethodne poplave. Opasnost od lokalnog izlivanja reka postoji, ali to svakako nije najviši nivo pretnje – ističe za naš list Veljko Dimitrijević iz Srbijavoda.
Na vodotocima bujičnog karaktera se očekuju kratkotrajni nagli porasti vodostaja sa pojavom lokalnih izlivanja tokom 18, 19. i 20. juna. Zato su štabovi za vanredne situacije opština koje bi mogle biti pogođene naložili dežurstva komunalne inspekcije tokom noći, praćenje vodostaja na Crnici i Grzi, pripravnost zaposlenih u javnim preduzećima i ustanovama i obezbeđivanje potrebne opreme i mehanizacije.

 

Pljusak, vetar i grad
Na dvadesetak reka u Srbiji od danas do 20. juna očekuje se porast vodostaja. Reč je o rekama Kolubara, Ub, Tamnava, Ljig, Drina, Lim, a voda bi mogla da poraste i na Jadru, Jasenici, Kubršnici, Resavi, Lugomiru, Moravici, Bjelici i Ibru. Iste tendencije prognozirane su i u gornjem toku Zapadne Morave, kao i na Toplici, Jablanici, Veternici i gornjem toku Južne Morave, na Nišavi i na Vlasini, naveo je RHMZ u upozorenju u kojem se predviđaju jaki lokalni pljuskovi, grad i vetar.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here