Svi najveći kineski mediji preneli su da je predsednik Si Đinping pozdravio gvozdeno prijateljstvo Kine i Srbije na sastanku s Aleksandrom Vučićem u Pekingu nakon otvaranja 24. zimskih olimpijskih igara. Kruna tog savezničkog odnosa dvojice predsednika i država svakako je Sijeva odluka da se do kraja godine potpiše sporazum o slobodnoj trgovini. Na ovu vest iz “nebeskog carstva”, kako su nekada nazivali Kinu, premijerka Ana Brnabić s oduševljenjem je zaključila da je za srpsku privredu sada samo nebo granica.
Vučić je prvi predsednik s kojim se sreo Si Đinping nakon sastanka s Vladimirom Putinom. Ni Vučić nije krio zadovoljstvo nakon razgovora koji se s planiranih 20 minuta produžio na sat i po. On je istakao da je za Srbiju veoma važno pitanje Ugovora o slobodnoj trgovini. Ne samo zbog naših poljoprivrednih proizvođača, vinara i vinogradara, proizvođača rakije i svega drugog, koji će svoje velike količine moći da prodaju na zahtevnom, ali i najvećem tržištu na svetu već je to i pitanje i dovođenja novih investicija.
Važna vest za Zapad
– To je važna vest i za Zapad i druge delove sveta jer kada budu znali da Srbija ima Ugovor o slobodnoj trgovini s Kinom, onda zaista postajemo ubedljivo najbolje mesto za ulaganje u čitavom tom delu Evrope. Verujem da će to doprineti daljoj, kako je to predsednik Si rekao, reindustrijalizaciji naše zemlje, napretku i ekonomskom prosperitetu Srbije i da će doneti dobre rezultate u budućnosti – naglasio je Vučić i istakao da bi sve oko ugovora do kraja godine trebalo da bude završeno.
Vučić je istakao da nijedna ekonomija, pa čak ni kineska, nije samodovoljna, te da se zato Peking trudi da bude svuda prisutan, a da polako ali sigurno Azija počinje da nezaustavljivo dominira u svetu. Predsednik je ukazao da je Kina je sve dominantniji faktor i u Africi, sve prisutnija u Latinskoj i Centralnoj Americi, ali i u Evropi. Naveo je i da kineska trgovinska razmena s Nemačkom i drugim razvijenim evropskim zemljama stalno raste. Ipak, on je upozorio da postoji rizik za male zemlje koje žele da se takmiče s njima.
Ogroman dobitak
– Mi gledamo šta gubimo i šta dobijamo. Ako smo imali naplaćenih 335 miliona evra PDV-a ove godine i oko 110 miliona na carinske dažbine na kinesku robu i usluge, nama tu gubitak od slobodne trgovine ne može da bude značajan, ali dobitak može da bude ogroman – rekao je Vučić.
On je naveo primer vinara, koji će umesto sadašnjih manje od milion boca moći da prodaju u Kini 10 do 12 miliona.
– To je takav bum za našu zemlju. Da ne govorim o izvozu rakije, i prehrambenih prozvoda. Ali nemojte da smetnete s uma da će to da doprinese i još većem izvozu kineskih fabrika iz Srbije u Kinu – istakao je Vučić.
On je dodao da je zadatak nove ambasadorke Srbije u Kini da radi na povećanju trgovinska razmena sa 5,3 na osam milijardi dolara, ali je i dodao da ovim tempom ta cifra može da dosegne i 10 milijardi, na nivou s Nemačkom.
Letovi za Šangaj i Peking
Vučić je naveo da je uspostavljanje avionskih linija do Pekinga i Šangaja sve bliže, i da je kineski predsednik rekao da ceni ideju i će dati nalog vlastima za to.
– Za Kinu će se verovatno leteti već ove godine. Mi smo liniju za Njujork posle pet godina mučenja napravili profitabilnom. Sad hoćemo da probamo da uvećamo broj letova za Njujork i uvedemo jedan za Toronto ili Čikago – rekao je Vučić.
Rekordan izvoz
Premijerka Srbije Ana Brnabić istakla je da je Srbija prošle godine imala rekordan izvoz u Kinu, oko milijardu dolara, što je čak 157,7 odsto više nego 2020.
– Izvoz u Kinu 2010. godine bio je 7,3 miliona dolara. Od tada se povećao 152 puta – navela je Brnabićeva.
Zajedno čuvamo Kosovo
Srpski predsednik preneo je da je sa Sijem razgovarao o strateškim stvarima, međusobnoj podršci, očuvanju teritorijalnog integriteta u međunarodnim institucijama i organizacijama, što je za Srbiju veoma važno zbog Kosova i Metohije. Pored toga, bilo je reči i o vojnotehničkoj saradnji, ali i infrastrukturnim projektima, a Vučić je najavio i novu kinesku fabriku u Nišu.
Domaćini Ekspo 2027
Srbija je kandidat za svetsku međunarodnu izložbu Ekspo 2027. Vučić je to napomenuo Siju kako bi nam Kina pružila podršku, navodeći da će Srbija ponuditi najbolje uslove, izgraditi nove sajamske prostorije i postarati se da to bude još jedan korak da dobijemo organizaciju te manifestacije.
Si dolazi u Beograd
Ovo je bio sedmi susret Sija i Vučića koji je ocenio da je kineski predsednik bio možda i najopušteniji i najzadovoljniji sadržajem razgovora.
– Predsednik Si je retko išao u posete zbog pandemije. Sada mi je rekao da jedva čeka da dođe u Srbiju. Nekoliko puta me je nazvao starim prijateljem, a kineska poslovica kaže da su najbolji staro vino i stari prijatelji – dodaje Vučić.
Predsednik Aleksandar Vučić naglasio je da nije imao dilemu da li da dođe u Kinu i da je to njegov posao.
– Kad u jednom takvom razgovoru predsednik Si dva puta pomene po imenu američkog predsednika, tri puta po imenu ruskog predsednika, to znači da zna da razgovara s prijateljima i da razumem o čemu pričamo. Mislim da je to dokaz utemeljenih i čvrstih odnosa između naših zemalja – rekao je Vučić.
Beograd prestonica mode
Predsednik Aleksandar Vučić istakao je da očekuje nove kineske investitore u Srbiji.
– Ideja mi je da u Beogradu za godinu dana na jednom prostoru oglasimo bescarinsku zonu, gde će doći najmoćnije svetske modne kompanije. Onda ćemo imati desetine i stotine hiljada kineskih, japanskih i drugih turista koji će moći da kupuju jeftinije nego u zapadnim metropolama modele “Luja Vitona” i svih ostalih svetskih modnih brendova – naveo je Vučić i dodao da je za to potreban veliki obim ekonomije, te podsetio da je plan da do kraja mandata sledeće vlade prosečne plate budu preko 1.000 evra, a penzije 500.
Put svile do Srbije
Kineska Centralna televizija i drugi mediji s publikom od nekoliko stotina miliona ljudi, preneli su da je Si Đinping naglasio da postoji visok nivo uzajamnog političkog poverenja i da bilateralne veze Beograda i Pekinga predstavljaju model za međunarodne odnose.
– Saradnja naših zemalja je značajno porasla, što je dovelo do mnogih uspešnih infrastrukturnih i energetskih projekata – istakao je Si i dodao da su Kina i Srbija pružile podršku jedna drugoj od početka izbijanja pandemije korone.
Predsednik Kine je dodao i da dve zemlje treba da razvijaju odnose u strateškoj i dugoročnoj perspektivi i da čvrsto podržavaju međusobne ključne interese.
– Potrebno je unaprediti visokokvalitetnu saradnju u okviru Inicijative Pojas i Put koja će pretvoriti kinesko-srpsko tradicionalno prijateljstvo u još opipljivije plodove saradnje na korist oba naroda – naveo je Si i dodao da je Kina spremna da pruži podršku Srbiji u borbi protiv pandemije i u zajedničkoj proizvodnji vakcina u našoj zemlji i ekonomskom oporavku.