Srbijavode nisu u stanju da organizuju odbranu od poplava

0

Srbijavode nemaju kapacitet da se bore sa poplavama: Saša Paunović
 

– Od “Srbijavoda”, koje u svom sastavu imaju preduzeća, čiji su računi u blokadi šest meseci, čiji radnici šest meseci ne primaju plate, koja nemaju benzin za mašine, kojima su isključeni telefoni i struja, ne možete očekivati efikasnost u ovakvim sitauacijama – dodao je on.

 

Paunović je rekao da formalno pravno po Zakonu o vodama “Srbijavode” možemo proglasiti krivim za poplave, a suštinski ne, jer ih država nije spremila za taj posao. – Najveći broj građana zanima kako je do poplave došlo i da li se mogla sprečiti, da li postoji odgovornih pojediniaca i institucija – dodao je Paunović.

 

Zakon o vodama kaže da odbranu od poplava organizuje i sprovodi na vodama prvog reda i na sistemima za odvodnjavanje u javnoj svojini Javno vodoprivredno preduzeće “Srbijavode”, a na vodama drugog reda lokalne samouprave, po ovoj podeli reka Crnica koja je poplavila Paraćin spada u vode prvog reda, za koje su zadužene “Srbijavode”, objasnio je on.

 

I u najvećem delu Srbije poplave su izazvane vodama prvog reda, dodao je Paunović.

 

– Stvari su jasne i nema baš nikakve dileme, međutim mehanizacije, ljudstva i opreme “Srbijavoda” na Crnici, 15. maja, osim nekoliko rukovodilaca ovog sektora, posle 12 sati nije bilo u Paraćinu. Konkretna pomoć 15. maja je bio dolazak trojice četvorice stručnjaka zaduženih za odbranu od poplava na Crnici od kojih smo tražili stručno mišljenje da li je potrebno probijati nasip na Crnici uzvodno, pre nego voda stigne u grad, a već se bila razlila kod Glavice. Odgovor je bio da nasip ne treba probijati, tako da nikakvog probijanja ni tada ni kasnije nije bilo – objasnio je Paunović.

 

Stav “Srbijavoda” je da je do poplava došlo jer su Srbiju zadesile katastrofalone kiše, nezabeležene poslednjih 120 godina, a kada je reč o Paraćinu oni su istakli da je sistem odbrane na Crnici funkcionisao 46 godina i smatrali su ga veoma pouzdanim, ali da nije projektovan za ovoliku količinu vode, pa se, po njihovoj oceni, ništa nije moglo učiniti.

– U budućnosti moramo da se oslonimo što je moguće više na sopstvene snage – rekao je Paunović.

 

Procenjena šteta od poplava u Paraćinu je veća od dve milijarde dinara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here