Cela Srbija je pozdravila povratak šest lekara sa rada u inostranstvu u domovinu, a kojima je ministar zdravlja Zlatibor Lončar uručio ugovore o radu u srpskim domovima zdravlja i bolnicama. On je rekao da se porodice vraćaju iz Amerike, dve porodice iz Norveške, jedna iz Emirata i dobijaju posao u Srbiji. Poručio je i da ima još zainteresovanih i da se oni svakodnevno javljaju.
Jedan od povratnika je dr Vasilije Tadić, koji je radio na Univerzitetu Kolorado u Americi. Kaže da je imao malo dodira sa kliničkim lečenjem pacijenata, ali je video koliko se sistem razlikuje od našeg, jer je tamo zdravstveni sistem mnogo manje dostupan građanima.
Odličan sistem
– Amerika jeste bogata zemlja i ulažu mnogo i oni kojima je sistem dostupan dobijaju sve, ali nije svima dostupan. To se meni, između ostalog, nije dopalo i odlučio sam da se vratim, da radim sa svojim ljudima i pomažem svojim ljudima – kazao je ovaj lekar.
On je objasnio da američki sistem funkcioniše tako da je sve što ima veze sa lečenjem skupo, posebno osiguranje koje je potrebno za lečenje, i da je često viđao bolesne ljude na ulici, koji nemaju dovoljno novca, pa ni način da dobiju adekvatnu medicinsku negu. Nije, kaže, to mogao da gleda, pa se posle tri godine vratio i zahvalan je na prilici.
Jedan od lekara je i dr Marko Milenković, koji je tri i po godine radio u Nemačkoj. Drago mu je zbog povratka i zahvalan je ministru Lončaru i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na ovom programu.
– Naš zdravstveni sistem je bolji, kao što je bolji i naš obrazovni sistem. Imamo primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu ovde, a to znači da smo u svakom trenutku tu za sve pacijente – kaže on.
Ljubav prema matici
Milenković objašnjava da je u zapadnim zemljama sistem drugačiji, a svako ko može da priušti ima porodičnog lekara.
– To znači da posle 19 časova svi su osuđeni da se jave bolnicama i to stvara veoma velike liste čekanja, a na lekara se čeka od četiri do šest sati. Naš sistem u poređenju sa tim je dobar. Lakše je i da lečimo naše pacijente u našem sistemu i na našem jeziku – rekao je on.
Naglašava da je u Nemačkoj posebno velika neizvesnost oko dobijanja specijalizacije, što je, kako kaže, jedan od razloga zbog kog se vratio.
– Ovaj program Ministarstva je vrlo značajan, radi se na obogaćivanju našeg sistema i to je ono što je veoma dobro – rekao je dr Milenković.
Danijela i Dalibor Stojanović su sestra i brat, poreklom su iz Gračanice, a odlučili su da se vrate u Srbiju iz Norveške. Dalibor kaže da je tamošnji zdravstveni sistem jedan od najboljih, što govori i statistika.
– Norvežani su divni ljudi, imaju visok stepen tolerancije prema strancima, ali ljubav prema svojoj zemlji je presudila. Posle šest meseci odlučili smo da se vratimo i ne kajemo se zbog toga – rekao je Dalibor.
Fali nam porodica
Dalibor Stojanović je na sajtu Ministarstva zdravlja video da postoji Kancelarija za dijasporu za lekare koji žele da se vrate. Ubedio je sestru da prva piše i brzo je uspostavljen kontakt. On se vraća u Gračanicu i tamo će raditi u domu zdravlja. Njegova sestra Danijela, koja je takođe radila u Norveškoj, na odeljenju fizikalne medicine i rehabilitacije, kaže da je tamo stekla dragoceno iskustvo.
– Onog trenutka kada sam otišla u Norvešku shvatila sam koliko mi fale porodica, prijatelji i da iskustvo želim da prenesem i delim u svojoj zemlji i svojim građanima – objasnila je Danijela koja će raditi u Novom Sadu, u Kliničkom centru Vojvodine.
Kancelarija za pomoć
Država je posle jednog sastanka sa dijasporom u Ambasadi u Londonu otvorila kancelariju za pomoć onima koji razmišljaju o povratku. Ta Kancelarija za saradnju sa dijasporom osnovana je pre mesec i po dana, na inicijativu Zlatibora Lončara koji kaže da je veliko interesovanje naših lekara iz dijaspore koji zovu, raspituju se kako mogu da se vrate.
– Kancelarija je vid institucionalne podrške, da im se omogući povratak i zaposlenje. U prvoj grupi lekara je njih šestoro – navodi Lončar.
Poziv Ministarstva
Ministarstvo zdravlja poziva lekare koji razmišljaju o povratku da se jave mejlom na adresu: dijasporaŽzdravlje.gov.rs ili na brojeve telefona: +381648811379 i dobiće sve informacije i pomoć.
– Putem Kancelarije za saradnju sa dijasporom mogu kontaktirati u vezi raznih inicijativa, predloga, sugestija, razmene iskustava i primera dobre prakse, a sve u cilju daljeg razvoja srpskog zdravstva – navode oni.
Možda će se ubrzo opet vratiti tamo odakle su i došli.