Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić sutra i prekosutra boraviće u zvaničnoj poseti Moskvi i sastaće se sa predsednikom Vladimirom Putinom i premijerom Dmitrijem Medvedovim, a dva dana kasnije, 10. jula, u Beograd stiže tročlana parlamentarna delegacija iz Berlina.
Ovu živu diplomatsku aktivnost politički analitičar Dušan Janjić ocenjuje kao intenzivne aktivnosti na putu svrstavanja Srbije.
– Budući da je na vidiku novi hladni rat između Zapada i Istoka, a povod je Ukrajina, u celoj Evropi su intenzivirane međunarodne aktivnosti. A Srbija, mala i nestabilna balkanska država, uz to i u dugovima do guše, nije u situaciji da ostane neutralna i lak je plen moćnim državama. Mada i Istok i Zapad žele da znaju jasan stav Srbije, mi se u suštini nizašta ne pitamo. Biće nam onako kako se Moskva dogovori sa Vašingtonom i Briselom – smatra Janjić.
Od Vučića se, kako prenose agencije, u Rusiji očekuje da garantuje da će biti ukinuta diskriminacija ruskih investitora u Srbiji i da Srbija ne promeni stav o južnom toku i izgradnji gasovoda kroz Srbiju, uprkos protivljenju EU.
Kada je reč o politici, ruski analitičari navode da je Moskva zadovoljna sadašnjim stavom Beograda o Ukrajini.
– Rusija shvata da je stav Beograda maksimalno što se može očekivati i da zbog situacije oko Kosova nikako nije u stanju da podrži pripajanje Krima. Za Moskvu nije važno samo to što je Srbija odbila da uvede sankcije Rusiji, već i da se ne realizuje taktika međunarodne izolacije koju sprovode SAD prema Rusiji. Time sve zemlje koje nisu glasale za sankcije ili ih opstruiraju,
indirektno postaju saveznici Rusije – ocenio je za agenciju Beta spoljnopolitički urednik moskovskog Komersanta Genadij Sisojev.
S obzirom na to da Srbija duguje Rusiji 300 miliona evra za gas, Dušan Janjić očekuje da će Vučić pokušati da odloži otplatu i da "to može biti još jedan jak argument Moskvi u pritiskanju Beograda, a da se opredeli šta hoće i kuda ide".
– Problem Srbije je što ne zna gde ide i nije odlučila kome će se prikloniti. S jedne strane hoće u Evropsku uniju, s druge strane je za Rusiju, ali neće u Evroazijski savez. Apsolutno nemamo nikakvu strategiju i plivamo od prilike do prilike. A pošto dug nije dobar drug, a nas dugovi vode u dužničko ropstvo, svaki poverilac nas vuče za uši kako mu odgovara i ispostavlja nam svoje uslove – kaže Janjić.
U tom kontekstu on vidi i predstojeću posetu Beogradu Andreasa Šokenhofa, Hansa Joakima Falenskog i Johana Vadephula, poslanika Bundestaga iz redova vladajuće CDU, koji će, prema nemačkim političkim analitičarima, sa srpskim zvaničnicima razgovarati i o posebnom načinu "paralelne diplomatije" Beograda između EU i Evroazije.
Sedam tačaka
Nema popuštanja
|