Oko 40 odsto svih personalnih računara u svetu radi pomoću ilegalnog softvera, tvrdi najveći svetski proizvođač softvera i dodaje da najveću štetu od nelegalnog softvera imaju korisnici, kompanije ali i države, pre svega kroz gubitak prihoda.
Osim materijalnih posledica, softverska piraterija otežava ulazak Srbije u Evropsku uniju, Svetsku trgovinsku organizaciju i podstiče razvoj organizovanog kriminala, navodi se u saopštenju.
Vladan Đurić, menadžer za borbu protiv piraterije u kompaniji "Majkrosoft", ističe da je pirateriju vrlo teško kontrolisati, ali da se država sve više uključuje i raznim metodama uspeva da se bori protiv ljudi koji zloupotrebljavaju nečiju intelektualnu svojinu, jer softver, muzika i film to jesu.
Inspektori Poreske uprave će uskoro započeti novu seriju specijalnog treninga na kojem će biti obučeni kako da prepoznaju softversku pirateriju i efikasno primene Zakon o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine.
Ovaj zakon tretira softversku pirateriju kao ozbiljan privredni prekršaj, po prirodi prestupa sličan utaji poreza. Stoga je za proveru legalnosti softvera u posedu pravnih lica zadužena Poreska uprava, čiji inspektori od početka 2008. godine efektivno primenjuju zakon.