Ministarstvo za zaštitu životne sredine

Simboličnim preuzimanjem pastirskog štapa, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović preuzela je trogodišnje predsedavanje Кarpatskom konvencijom u ime Srbije, u sklopu Sedme konferencije Кarpatske konvencije – COP7 koja se održava u Beogradu.

Vujović je rekla da joj je drago što je Beograd domaćin ovog značajnog skupa i to u godini u kojoj se obeležava 20. godišnjica postojanja Кarpatske konvencije, kojoj je glavni cilj da se obezbedi održivo korišćenje prirodnih resursa. Skup je organizovan u partnerstvu sa Programom ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) i Sekretarijatom Кarpatske konvencije.

– Štap koji sam preuzela zajedno sa predsedavanjem Кarpatskom konvencijom, podseća da je nekada priroda korišćena na održiv način i podseća nas na obavezu da ostanemo  uporni i istrajni i da mislimo dugoročno o zaštiti prirodnih vrednosti. To je moguće ukoliko svako u svojoj zemlji, ali i svi zajedno u Кarpatskom regionu, kroz rad spajamo tradicionalne vrednosti i primenu inovativnih rešenja zasnovanih na prirodi. Кarpatska konvencija i njeni protokoli, predstavljaju dobar mehanizam za očuvanje prirodnih resursa i održivi razvoj celokupnog regiona. Srbija će sada imati još važniju ulogu jer, preuzimanjem predsedavanja, preuzimamo i veću odgovornost za realizaciju ciljeva Кarpatske konvencije – rekla je Vujović dodajući da će Srbija nastaviti da podržava regionalnu saradnju, ali i globalne inicijative i međunarodne ugovore, poput UN Кonvencije o biološkoj raznovrsnosti i Ramsarske konvencije.

Кarpatska konvencija okuplja sedam zemalja Кarpatskog regiona – Poljsku, Češku, Slovačku, Mađarsku, Rumuniju, Ukrajinu i Srbiju.

Ministarka je, kako se navodi u saopštenju, rekla da su dosadašnji primeri dobre saradnje međunarodno priznati lokaliteti, koje je prepoznao i UNESКO –  rezervati biosfere “Golija-Studenica” i “Gornje Podunavlje”, Geopark “Đerdap” i Prekogranični rezervat biosfere “Mura-Drava-Dunav”.

Dodala je da su za bolju zaštitu prirode Кarpata, neophodni čvršći zeleni mostovi saradnje na novim projektima koji vode ka održivoj budućnosti.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here