Srbija ponosna na svoje junake

0


Tom prilikom posetioci memorijala mogli su da pogledaju izložbu odlikovanja i medalja srpskih i australijskih dobrovoljaca sa Solunskog fronta, koji su prikupljeni velikim zalaganjem sveštenika Saše Radojčića iz Sidneja. Kasnije tokom dana, otvorena je komemorativna akademija na kojoj je predstavljena dvojezična knjiga "Srbija u Velikom ratu 1914 – 1918", autora Mire Radojević i Ljubodraga Dimića.

 

Zahvaljujući velikom zalaganju organizatora svečanosti u Kanberi, šira australijska javnost je mogla da ima uvid i u do sada neobjavljena dokumenata iz Majls Frenklin kolekcije, a koji su pomogli da se ukaže na veliki značaj i zajedničko učešće Australijanaca i Srba u Velikom ratu. Takođe, održana je i kraća prezentacija o životu australijske bolničarke Oliv Kelso King, koja je bila sa našim vojnicima na Solunskom frontu.

 

– Danas smo predstavili publikaciju o Steli Majls Frenklin i književnom delu koje je napisala o boravku na Solunskom frontu. Evo, nakon skoro 100 godina, pošto je svoje delo završila, koje nikada nije objavljeno u celini, uspeli smo da ga završimo velikim zalaganjem, razumevanjem i etuzijazmom ljudi uključenih u projekat. To je najautentičnije svedočanstvo o srpskoj vojsci iz australijske perspektive na Solunskom frontu. Na neki način ceo događaj smo koncipirali da to budu svedočanstva o Srbiji u velikom ratu – kazao je ambasador Miroljub Petrović.

 

Zahvaljujući objavljivanju publikacije "Srbija u Velikom ratu", šira javnost sada je u prilici da čuje svedočanstvo pisca Stele Majls Franklin, o tom periodu.

 

Višemesečne pripreme

Pripreme za održavanje akademije i izložbe u Australijskom vojnom memorijalu, trajale su više meseci i izvedene su uz pomoć mnogih članova srpske zajednice iz Melburna, Sidneja, Kanbere, Perta.
– Morali smo da nešto uradimo, to je dug prema našim precima, našim generacijama u budućnosti. Nama je pripala obaveza da obavimo aktivnosti koje su primerene značaju Prvog svetskog rata i uloge Srbije u njemu. Zahvaljujući velikoj saradnji iz srpske zajednice, prevashodno profesorke Slobodanke Vladiv Glover sa Monaš Univerziteta u Melburnu i bibliotekarki Mirjani Đukić iz Sidneja. Pomogli su i Srećko Popović iz Sidneja, koji je dao ideju kako da se ovo uobliči u komemorativni događaj, zatim reditelj Dragiša Savić, hor Srpsko pevačko društvo iz Melburna i drugi – istakao je ambasador Petrović.

– Takođe čuli smo o svedočanstvu Oliv King, koja je ostavila veliki trag u bolnici na Solunskom frontu, gde je velikim požrtvovanjem prevozila ranjenike. Takođe postoje i eksponati o njenom delovanju. Sama činjenica da smo jedan ovakav događaj imali u vojnom memorijalu – hramu svedočanstava o ratnoj prošlosti, gde ima mesta za Srbe i srpsku vojsku, takođe je za nas bitan momenat – rekao je ambasador Petrović za "Vesti".

U Ratnom memorijalu u Kanberi, dugi niz godina stajala je figura srpskog vojnika u originalnoj uniformi, koju su članovi naše zajednice od milja prozvali "Milisav". On je bio deo stalne postavke od osnivanja muzeja 1941. pa sve do 1990-ih godina, kada je tokom rekonstrukcije objekta sklonjen. Uniforma koja u je 1920. Australiji poklonila Vlada Srbije, ponovo se našla izložena u vojnom memorijalu.

 

Program

Tokom svečanosti prikazan je kratak dokumentarni film Dragiše Savića iz Beograda o golgoti srpske vojske i civila u Velikom ratu. Istoričar Mladin Spasić i dr Slobodanka Vladiv Glavar govorili su o publikaciji "Srbija u Velikom ratu". Bibliotekarka Mirjana Đukić predstavila je biografiju poznate bolničarke Oliv King, te njenu emotivnu vezu sa srpskim oficirom Milanom.
Srpsko pevačko društvo iz Melburna sa dirigentom Sanjom Drljačom izvelo je nekoliko patriotskih pesama koje su nastale tokom Prvog svetskog rata, zbog čega su bili nagrađeni dugim aplauzima. Na kraju svečanosti predstavljena je publikacija dr Slobodanke Vladiv Glaver iz Melburna "Šest meseci među Srbima", Stele Majls Frenklin, koja je pri put ugledala svetlost dana.
Tokom večeri u Ambasadi Srbije u Kanberi održan je prigodan prijem.

– Mi nemamo razloga da bežimo od činjenice da su događaji iz 90-ih godina navukli neke tamne "oblake" na nesumnjivo slavnu i bogatu prošlost srpske vojske u Velikom ratu. Zahvaljujući razumevanju uprave vojnog memorijala, uspeli smo da restauriramo uniformu koja je 20 i više godina bila u depou, dosta propala. Eto, sada je autentična uniforma srpskog vojnika ponovo prikazana. Zaista sam zahvalan na razumevanju uprave Memorijala – rekao nam je ambasador.

 

Ugledne zvanice

Pored istaknutih članova srpske zajednice iz Kanbere, Melburna i Sidneja, predstavnika srpske pravoslavne crkve, svečanosti u Kanberi prisustvovali su i najviši predstavnici ruske i grčke pravoslavne crkve u Australiji, predstavnici australijskog javnog i političkog života te diplomatskog kora. Među prisutnima bio je i Generalni konzul Srbije Branko Radošević.

Tokom komemorativnog programa "Srbija u Velikom ratu – australijska svedočenja" koji je vodila Nada Stanković, prisutnima se pored ambasadora Miroljuba Petrovića, obratio i vladika australijsko-novozelandski Irinej, kao i dr Piter Hendi, predstavnik ministra za ratne veterane Majkla Ronaldsona.

 

U slavu heroja

U crkvi Sveti Sava u Kanberi održana je sveta liturgija posvećena palim herojima Prvog svetskog rata, kojoj su pored predstavnika srpske pravoslavne crkve, prisustvovali i predstavnici grčke i ruske pravoslavne crkve, te mešoviti srpsko-ruski hor.

 

– Moram da vam se izvinim u ime gospodina Endrjua Nikolića, prvog Srbina u Australiji člana Federalnog Parlamenta koji je baš nedavno u Parlamentu održao govor na srpskom jeziku, što se prvi put dogodilo u istoriji naše zemlje – rekao je Hendi. – U Prvom svetskom ratu Australija i Srbija su se borili protiv zajedničkih neprijatelja. Iako se naše nacije nisu borile na istim frontovima, borili smo se na istoj strani, za iste ideale. Veze između naših nacija su uvek bile bliske, kada i sada. Australija je pomagala učešće Srbije u Velikom ratu, koja je bila okupirana od strane Nemačke i Austrugarskog carstva – rekao je između ostalog dr Piter Hendi.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here