Dačić je u autorskom tekstu za "Nedeljnik" napisao da je privrženost Srbije miru i dijalogu i otvorila vrata Evropske unije i omogućila otpočinjanje pregovora o priključenju.
"Naravno da ćemo, pošto nam je EU prioritet, i to ne samo politički, nego i suštinski, tokom godina koje su pred nama, svakim danom biti sve bliži onome što se zove zajednička spoljna i bezbednosna politika EU", poručio je Dačić.
On je naveo da Srbija "podržava teritorijalni integritet svake države, te i Ukrajine, dakle, s Krimom".
"Oko tog stava, u Srbiji nema, niti će biti, ikakvog spora. Kao što nema spora ni oko našeg evropskog puta. Ali, u svemu tome mi smo veoma svesni da o najvažnijim pitanjima – ne odlučujemo. Zato i nemamo nikakvih dilema, na primer, oko Južnog toka. Njega će biti ako tako odluče, i dogovore se, Rusija i EU, a ne ako ga odbije, ili prihvati, Srbija. Uostalom, Srbija je i jedina zemlja, osim same Rusije, koja je na trasi Južnog toka, a nije članica EU", naveo je Dačić.
On je napisao da svako ko se, bar malo, bavi geopolitikom i odnosima u svetu, vrlo dobro zna da nekakvog "mira" između velikih sila ne može da bude jer "previše je tu interesa, previše novca, nafte, gasa, oružja… da bi velike sile jedna drugu posmatrale na bilo koji drugi način, osim kao večito suprostavljene protivnike".
Dačić je naveo da se naravno mnogo toga promenilo od vremena "zvaničnog" hladnog rata i da je danas sve mnogo uvijenije, prikrivenije i sofisticiranije od namere do same realizacije.
"Nepromenjeno je ostalo samo jedno – za velike protivnike ne važe ista pravila kao za ostale smrtnike", napisao je Dačić. Srbija je, kako je naveo, na teži način naučila da pravila za nju i za "njih", nikako nisu ista.
"Mi, za svoje greške, za svoje pogrešne ambicije, i za svoje zločine (a priznali smo da je i njih bilo), platili smo, i plaćamo i danas, ozbiljnu cenu. Oni, velike sile, o tom delu ne moraju da razmišljaju. Sudovi za velike ne postoje", napisao je Dačić.
Dalje je ukazao da Srbija za hladni rat nije ni opremljena, ni sposobna, a odavno je navikla da je u svakom ratu, i za svaki rat, definitivno kriva, na čijoj god strani se borila, i kako god da je, na njegovom kraju, prošla.
"Evo, čak i sad, sto godina posle Prvog svetskog rata, u kojem smo, zvanično, bili među pobednicima, u svetu je jedna od omiljenih tema – srpska krivica za izbijanje Prvog svetskog rata. Dakle, pošto smo za ratove mi krivi, pošto u njima ginemo i gubimo, i nikada ništa nismo dobili – jasno je i zašto u ovom, nikada prekidanom ratu, danas ne želimo da učestvujemo. Srbija neće biti novi Gavrilo Princip nekog novog svetskog poretka", napisao je Dačić.