"Odgovorno tvrdimo da u našoj državi niko do sada nije ni sproveo ozbiljno statističko istraživanje ovog fenomena, te da je svaka brojka koja se ponudi uvek na nivou manje ili više proizvoljnih spekulacija. Zato ovim putem najoštrije demantujemo sve spekulacije o broju pripadnika organizacija sektnog karaktera. Jedino što stoji kao neosporna činjenica je da treba govoriti o broju žrtava ovakvih organizacija, a u te žrtve se ne ubrajaju samo njihovi direktni pripadnici nego često i članovi njihovih porodica. Poistovećivanje žrtava sekti sa onima koji vrše zloupotrebe putem manipulacija i indoktrinacija sledbenika, bilo bi isto što i poistovećivanje narkomana sa narkodilerima. A žrtve narkomanije gotovo nikada nisu samo zavisnici – članovi njihovih porodica su takođe indirektne žrtve“, piše u saopštenju Centra za antropološke studije (CAS).
Centar navodi i često mešanje sekti sa verskim zajednicama i grupama kojima u katalogu sekti ni istorijski ni metodološki nije mesto.
"Tako, na primer, evioniti su bili antička judeo-hrišćanska sekta (ovde u smislu organizacije odvojene od zvaničnog judaizma), nestorijanci i monofiziti su sledbenici hrišćanskih jeresi osuđenih na vaselenskim saborima, a baptisti i adventisti su, ipak, prihvaćene protestantske zajednice i ne smeju na bilo koji način biti poistovećeni sa šamanima ili satanistima“, objašnjava CAS.
Inicijalnu i besplatnu pomoć (psihološku, pravnu, edukativnu) žrtvama sekti CAS pruža u Pravoslavnom pastirskom savetodavnom centru Arhiepiskopije Beogradsko-Karlovačke SPC koji, za sada, „predstavlja jedinu instituciju savremenog srpskog društva koja je prepoznala potrebu za pružanjem pomoći i podrške žrtvama sektnog delovanja“.
Centar za antropološke studije je nevladina, neprofitabilna organizacija građana osnovana 2006. godine u Beogradu koja koristi multidisciplinarni pristup u proučavanju fenomena novih oblika zavisnosti i sektnog delovanja. Rad CAS-a se odvija u skladu sa statusom punopravnog člana Evropske federacije centara za istraživanje i praćenje sektnog delovanja (FECRIS), koja je osnovana 30. juna 1994. u Parizu, posle Kongresa o sektama u Barseloni 1993. Reč je o neprofitnoj, nevladinoj organizaciji, koja je politički, filozofski i religijski neutralna. FECRIS okuplja preko 60 sličnih organizacija iz Evrope i ima status konsultativne NVO za probleme sekti u Departmanu NVO Saveta Evrope. |