“Srbija ne sme da izda Rusiju“

0

Srbija nikada nije bila u neprijateljskom taboru: Leonid Rešetnjikov
 

"Srpska vlada treba da se drži i ne izda zavete predaka i našu zajedničku istoriju. Naši narodi su uvek bili u prijateljskim odnosima i ne pamtim da je Srbija bila u neprijateljskom taboru. Sada je velika odgovornost na srpskoj vladi", rekao je Rešetnjikov.

 

Srbija će morati da bira

On je za "Danas" ocenio da će Vlada Srbije biti u teškom položaju, zato što s jedne strane želi da sačuva dobre odnose sa Rusijom, a sa druge ide ka EU, napominjući da je EU u oštrom konfliktu sa Rusijom i da taj sukob može još više da se produbi, kada će se Srbija naći "između dve vatre" i morati da bira.

 

Rešetnjikov, čiji institut radi pod pokroviteljstvom ruskog predsednika Vladimira Putina, smatra da Rusija neće vršiti jak pritisak na Srbiju, ali da EU i NATO hoće, zbog čega će srpskoj vladi biti teško da sačuva dobre odnose sa Rusijom.

 

On ne smatra da će se ukrajinska kriza "prebaciti" na Balkan, na kojem praktično nema nezavisnih država i, uglavnom, su sve pod kontrolom ili pod velikim pritiskom.

Prema njegovim rečima, balkanski narodi trenutno nemaju volje za neka ozbiljna rešenja.

 

Pročitajte još:

Da li će Srbija ostati verna braći?

* Dačić: Nikad sankcije protiv Rusije

* ”Srbija će odlučivati između Zapada i Rusije”

* Srbija u klinču Putina i Obame

 

"Ne vide izlaz i uopšte su pasivni. Uticaj se može pojaviti kada Rusija izađe kao pobednik iz ove krize. Tada su i ovde moguće promene. A to veoma dobro shvataju i SAD", istakao je Rešetnjikov.

 

Neće biti trećeg svetskog rata

Rešetnjikov je ocenio da neće biti trećeg svetskog rata zbog Ukrajine, jer za Ukrajinu na Zapadu nema ko da ratuje – SAD su se već umorile, jer ratuju već 25 godina, a Evropa i nije u stanju da ratuje.

 

Navodeći da Zapad koristi Ukrajinu za udar na ruske nacionalne interese, Rešetnjikov je istakao da je izlaz iz ukrajinske krize u decentralizaciji Ukrajine, odnosno preobraćanju Ukrajine u federalnu državu, ali da Vašington i Brisel ne žele federalizaciju, kao ni Kijev, jer onda Ukrajina neće biti u potpunosti pod kontrolom SAD.

 

On kaže da je Rusija počela proces obnavljanja imperije i prije situacije u Ukrajini i da Rusija ne može da bude nešto drugo osim imperija, jer u njoj živi 100 naroda.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here