Pitanje je dana kada će Srbija premašiti cifru od pola miliona vakcinisanih protiv korona virusa, po čemu je naša zemlja najuspešnija u Evropi jer ima najviše imunizovanih u odnosu na broj stanovnika. To potvrđuju sva istraživanja, koja pokazuju da je Srbija po broju cepljenih na 100 stanovnika nadmašila i Veliku Britaniju, koja je prva u Evropi počela da sprovodi imunizaciju, kao i Dansku iako je ta zemlja kupila duplo više vakcina nego što ima stanovnika. U svetu su za sada uspešniji samo Izrael i Ujedinjeni Arapski Emirati, dok su iza Srbije i Amerika i sve vodeće sile. Zbog toga se rezultatima i tempom vakcinacije u našoj zemlji bave i svetski mediji, ističući da je Srbija, za razliku od Evropske unije, uspela da obezbedi veliku količinu cepiva iz Kine, ali iz Rusije i SAD, kao i da računa na vakcinu britanske Astrazeneke i američke Moderne, nudeći građanima da izaberu između pet proizvođača.
– Glavni razlog za trenutnu vodeću poziciju Srbije u trci za vakcinama je Kina, koja je do sada isporučila milion doza cepiva Sinofarma, što je znatna količina za balkansku zemlju od sedam miliona ljudi. Kad je sredinom januara stigao prvi kontingent, Vučić i kineska ambasadorka u Beogradu dočekali su isporuku na aerodromu – navodi “Frankfurter algemajne cajtung”, uz podsećanje da je predsednik Srbije nakon ceremonije rekao da su Srbi ponosni na dobre odnose s Kinom.
Da se Srbija neće uljuljkati postignutim rezultatima, već će vakcinaciju nastaviti da sprovodi dosadašnjim tempom najavio je dr Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja i predsednik Nacionalnog koordinacionog tima za imunizaciju protiv kovida 19.
– Broj vakcinisanih do srede bi mogao da pređe 500.000. Interesovanje za imunizaciju je iznad očekivanja jer se dosad prijavilo više od 850.000 ljudi. Očekujem da ćemo ovih dana preći cifru od milion zainteresovanih građana – rekao je Đerlek, ukazujući da se od početka vodilo računa o tome da građani dobiju i drugu doze vakcine da nam se ne bi desila greška mnogih evropskih zemalja, koje su išle na kvantitet i dale ljudima samo jednu dozu, ostavljajući ih bez druge.
Prema njegovim rečima, Srbija je veoma blizu završetka prve faze vakcinacije.
– Ostali su još neki zdravstveni radnici koji su preboleli kovid i ponovo su pokazali humanost time što su dali prednost ugroženijim grupama. Imamo jedan deo u gerontološkim centrima gde su bile epidemije i tamo nismo mogli da uđemo s vakcinom, tako da se vraćamo. Da ne bi gubili vreme prešli smo u drugu fazu, pa su već vakcinisani i prosvetni radnici, policija, vojska, državna i lokalna samouprava. Najvažnije je da imamo potencijal i dobru organizaciju da nastavimo masovnu imunizaciju – poručio je Đerlek, ističući da stižu nove doze Fajzerove vakcine i da imamo dovoljno i ruske i kineske vakcine.
Daleko od kolektivnog imuniteta
Ni doktor Predrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba za suzbijanje korona virusa, ne krije da je zadovoljan dosadašnjim tenpom imunizacije.
Međutim, on upozorava da smo još uvek daleko od kolektivnog imuniteta.
– Trenutno je stopa kolektivnog imuniteta, koju čine oni s antitelima posle preležane korone između 30 i 40 odsto – rekao je Kon, dodajući da maske i dalje moraju da se nose u zatvorenim prostorima bez obzira na to što imamo više od 400.000 vakcinisanih. Moje mišljenje je da sačekamo dok cirkulacija virusa ne opadne, pa da kažemo da oni koji su vakcinisani ne moraju da nose maske – poručio je Kon.
Sve vakcine bezbedne
Imunolog Srđa Janković istakao je da su sve vakcine odobrene od Agencije za lekove i medicinska sredstva bezbedne i jednako efikasne. On je odbacio tvrdnje pojedinih lekara da je vakcinacija štetnija od zaraze korona virusom, naglasivši da taj stav ničim nije potkrepljen.
– Trenutno stručni tim ispituje mogućnost da se ruska vakcina “sputnjik ve” proizvodi u Srbiji. Svi držimo palčeve. To bi bila velika stvar – rekao je Janković.