“Pritisci na Srbiju umnogome će zavisiti od rata u Ukrajini, ako rat potraje i ako sankcije budu pojačane, Srbija će se sigurno suočiti sa pritiscima da revidira deo saradnje sa Rusijom”, kaže novinar Idro Seferi.
Novi pritisci, kako je istakao, očekuju i Kosovo.
– Srbija je u teškom položaju, jer težiti dobrim odnosima sa Rusijom i biti na EU putu, u ovom trenutku nije laka opcija. Srbija je pokušala da izbegne glasanje u UN, ali je usled pritisaka srpska diplomatija morala da se odluči protiv rata u Ukrajini. To što je glasala ne znači da neće biti još pritisaka po tom pitanju – kazao je Seferi.
Prema njegovim rečima, Srbija će morati da odabere stranu, ali je “teško predvideti šta će se u budućnosti dešavati”.
– Rat u Ukrajini je promenio mnogo toga ne samo na Balkanu i u odnosu Kosova i Srbije, već će promeniti sve odnose u svetu. Prema konfliktima, koje smo navikli da vidimo na severu Kosova, kao i političkim incidentima, EU neće biti blagonaklonjena. Takođe, očekuju se veći pritisci po pitanju susreta pregovaračkih timova Kosova i Srbije, ali videćemo koliko će oni biti snažni – kazao je on.
Seferi je naveo da sama činjenica da Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Nemačka i Brisel imaju svoje izaslanike za dijalog, pokazuje da će se na ovom pitanju raditi ozbiljno u budućem periodu.
– Prva prepreka je već 21. aprila kada bi trebalo da se sretnu obe strane i razgovaraju o registarskim tablicama, ali ne očekujem da će doći do novog dogovora – istakao je Seferi.
Seferi je siguran da će biti pritiska i na Kosovo po pitanju dijaloga, bez obzira na to što je Kosovo stalo uz EU i ostale zemlje koje su uvele sankcije Rusiji.
– Biće pritiska sa svih strana, čeka se reakcija međunarodne zajednice zbog neodržavanja srpskih izbora na Kosovu. Izjava Kvinte je bila čudna kada su u pitanju dalji odnosi sa Kosovom i smatram da reakcija neće biti blaga, jer je sada bitno probleme rešiti bez konflikta – kazao je on i dodao da će sada biti više opreza na Zapadnom Balkanu, jer je EU shvatila da konflikti na ovom području mogu uticati i na zemlje EU.
Seferi ističe da, pored neodržavanja izbora, ima još postupaka Prištine koje EU i Kvinta gledaju pod lupom.
– Kosovo ne može tako brzo da aplicira za Savet Evrope, naročito zbog neusvajanja zakona o prihvatanju istopolnih brakova. Treba sačekati i videti da li će se pojačati pritisak na Kosovo kao i ishod sledećeg susreta u dijalogu. Ako tu ništa ne bude dogovoreno, onda ćemo imati prolongiranje dijaloga, a samim tim i kritike, jer se time održava status kvo – kazao je Seferi.