Srbija je lider u zaštiti manjina

0

Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava

 

Formiranje nacionalnih saveta je izraz slobode. To svaka nacionalna manjina može, ali i ne mora da uradi. Ako ga ne formira, njeni pripadnici ne gube nijedno od prava koje ostale manjine imaju, samo neće moći da koriste mehanizam samouprave, objašnjava za "Vesti" ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić. On tvrdi da je mehanizam manjinske samouprave, formulisan u Srbiji, potpuna novina u državama u regionu i da predstavlja presedan koji svi čekaju da vide kako će profunkcionisati.

 

 

U Strazbur zbog neefikasnog sudstva

Da li će reforma pravosuđa pomoći boljoj zaštiti ljudskih prava?
– Kada se govori o tim pravima, bez sumnje mora da se ima u vidu i kako sudovi rade. Pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu Srbija se nalazi među deset država čiji građani, zbog neefikasnog nacionalnog sudstva, imaju problem. Građani Srbiju u Strazburu najčešće tuže zbog propuštanja da se sudi u razumnom roku. To je jedna od boljki koja će ovom reformom biti ispravljena.

Šta će raditi saveti nacionalnih manjina?
– Preuzeće na sebe poslove u domenu kulture, obrazovanja, poslovanja i službene upotrebe pisma, koje je do sada radila država, pokrajina ili lokalna samouprava. Od sposobnosti članova tih saveta zavisiće kako će da se razvijaju i da li će politička elita nacionalnih manjina moći da u tim domenima pokrene svoju nacionalnu zajednicu.

 

Da li će manjine, na primer Albanci, moći da koriste zastavu matične zemlje kao svoj nacionalni simbol?
– Ne bih govorio o tome pre no što zvanični zahtev za nacionalnim simbolom bude upućen Republičkom savetu za međunacionalne odnose. Prema zakonu, grb i zastava nacionalne manjine moraju sadržavati, osim obeležja te manjine i obeležje države u kojoj žive. Dakle, i Republika Srbija bi morala imati obeležje u tom grbu i zastavi.

 

Da li država dovoljno čini za Rome?
Ono što Srbiji može biti na čast i ponos je da je od same romske zajednice proglašena kao zemlja u kojoj se Romi osećaju najbolje u Evropi. Dobro je to što ovde imamo i romske intelektualce i umetnike, imamo i romsku srednju klasu, a loše je to što i dalje samo Romi žive u neuslovnim naseljima. Loše je i to što su izloženi većem zdravstvenom riziku, nije im dostupna socijalna pomoć zbog toga što nemaju lične karte. To su sve stvari koje Srbija mora da menja, ali put nije brz. Važno je da ne mislimo o ovom narodu samo dok traje Dekada Roma, već i nakon 2015. godine, kada ona prođe.


Kakav je položaj Srba kao manjine u zemljama u regionu?
– Što se Srba u Mađarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj tiče, postoje određeni oblici manjinske lokalne samouprave. Suštinski, svaka vlada u regionu pazi na poziciju Srba kao manjine u svojoj državi. Mislim da stvari na tom planu idu unapred. Srbija jeste, to nam svi priznaju, lider u regionu kada je reč o manjinskim pravima.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here