Košarkaška reprezentacija Srbije na Evropskom prvenstvu 2022. godine igraće u D grupi sa Češkom, Poljskom, Finskom, Izraelom i Holandijom, odlučeno je danas žrebom u Berlinu.
Domaćini 41. Evrobasketa su Nemačka, Italija, Češka i Gruzija, a srpski košarkaši će mečeve u grupnoj fazi takmičenja igrati u Pragu.
Evropski šampionat na programu je od 1. do 18. septembra 2022. godine, a prema sistemu takmičenja četiri prvoplasirana tima iz svake grupe izboriće plasman u osminu finala.
Završnica šampionata Starog kontinenta igraće se u Berlinu.
Žreb je bio poludirigovan, jer su domaćini grupa unapred izabrali po jednog rivala na osnovu komercijalnog i marketinškog kriterijuma, pa su tako Italijani birali Estonce, Česi Poljake, Nemačka Litvaniju, a Gruzija Tursku.
U svečanoj ceremoniji izvlačenja učestvovao je najbolji nemački košarkaš svih vremena Dirk Novicki, koji je ambasador Evrobasketa 2022.
Asistirali su mu bivši reprezentativac Italije Roberto Brunamonti i nekadašnji član nacionalnog tima Gruzije Viktor Sanikidze. Tom prilikom predstavljena je i maskota šampionata.
U grupi A, koja će se igrati u Tbilisiju takmičiće se Španija, Turska, Gruzija, Rusija, Belgija i Bugarska.
Grupu B, kojoj će domaćin biti Keln, čine Nemačka, Litvanija, Francuska, Slovenija, Mađarska, Bosna i Hercegovina, dok će u C grupi u Milanu igrati Italija, Estonija, Grčka, Hrvatska, Ukrajina, Velika Britanija.
Titulu prvaka Evrope braniće selekcija Slovenije, koja je na minulom Evropskom prvenstvu 2017. godine u finalu bila bolja od reprezentacije Srbije.
Grupa A: Gruzija, Turska, Španija, Rusija, Belgija, Bugarska
Grupa B: Nemačka, Litvanija, Francuska, Slovenija, Mađarska, BiH
Grupa C: Italija, Estonija, Grčka, Hrvatska, Ukrajina, Velika Britanija
Grupa D: Češka, Poljska, Srbija, Finska, Izrael, Holandija
Grupna faza se igra u Tbilisiju, Kelnu, Milanu i Pragu, dok će finale biti odigrano u Berlinu.
Eurobasket se igra od 1. do 18. septembra 2022. godine.
Prvi šešir: Španija, Srbija, Grčka, Francuska.
Drugi: Litvanija, Rusija, Italija, Češka.
Treći: Poljska, Hrvatska, Turska, Slovenija.
Četvrti: Nemačka, Ukrajina, Finska, Gruzija.
Peti: Belgija, Mađarska, Izrael, Velika Britanija.
Šesti: Bosna i Hercegovina, Holandija, Estonija, Bugarska.