"Taj ugovor mogao bi čak, ukoliko se ukinu carine u poljoprivredi, da bude zamena za one ugovore o slobodnoj trgovini sa trećim zemljama koji će biti poništeni zbog pristupanja EU", rekao je Majstorović na skupu o uticaju Transatlantskog trgovinskog i investicionog partnerstva SAD i EU na zemlje u pristupanju.
Kako je rekao, takvu korist Srbija može imati kada postane članica EU, pa time i deo ovog trgovinskog partnerstva, i to ukoliko se ukinu carine za poljoprivredne proizvode, što i jeste jedan od proklamovanih ciljeva pregovora o ovom sporazumu.
Transatlantsko partnerstvo, o kojem EU i SAD vode pregovore, ima za cilj uklanjanje carina, ali i prevazilaženje razlika u tehničkim propisima, standardima i procedurama kako bi se tržište otvorilo i za usluge, investicije i javne nabavke, od čega se očekuje pozitivan uticaj na privredu kako EU i SAD tako i celog sveta.
Članice EU najveći trgovinski partner
Majstorović je istakao da su članice EU najveći trgovinski partner Srbije, sa udelom od 64 odsto u trgovini Srbije, kao i da je pokrivenost uvoza izvozom zahvaljujući liberalizaciji trgovine porastao na 76,6 odsto u prvih šest meseci ove godine dok je pre sklapanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju iznosio 44 odsto.
"Prvi put u istoriji 2013 i 2014. imamo suficit sa SAD koji u periodu od januara do jula ove godine iznosi 22 miliona evra zahvaljujući automobilskoj industriji", rekao je Majstorović, dodavsi da Srbija za izvoz u SAD ima povoljan tretman za 4.650 proizvoda.
Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vlastimir Matejić procenio je da će sporazum imati više pozitivnih nego negativnih efekata, ali i upozorio da Srbija mora dobro da se pripremi.
"Srbija nema izbor već treba da razume šta je čeka u budućnosti i da se dobro pripremi. Svoje aktivnosti ne treba da usmeravamo na kritiku već na pripremu", ukazao je Matejić.
EU neće smanjiti uvoz iz Srbije
Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat rekao je da će Srbija imati i indirektne koristi od ovog sporazuma kao bliski partner EU.
"Ako se u EU zahvaljujući Transatlantskom partnerstvu ostvari rast, i Srbija će od toga imati koristi", kazao je on.
Osvrćući se na navode da bi EU mogla da smanji uvoz iz nekih trećih zemalja uključujući i Srbiju zbog boljih uslova za uvoz iz SAD, Janmat je rekao da ne misli da je to slučaj.
"Ne mislim da se u EU uvoze isti proizvodi iz SAD i iz Srbije", rekao je Janmat, dodavši da je dosadašnje iskustvo u liberalizaciji trgovine između Srbije i EU pokazalo da Srbija od toga ima koristi, da je već konkurentna. i da je jedina zemlja kandidat za članstvo sa suficitom u trgovini poljoprivrednim proizvodima sa EU.