Nemci, na primer, smatraju da Srbija, u stvari, jeste u pravu, ali delimično, jer, u stvari, Srbija i nije u pravu, mada ima tu nešto… Konkretno, nemačka vlada priznaje da Srbija ima dobre međunarodnopravne argumente, ali smatra da se zaobilazi činjenica da političko rešenje za Kosovo kakvo predviđa rezolucija Saveta bezbednosti više nije moguće, piše nemački dnevnik ”Frankfurter algemajne cajtung” (FAZ).
List, povodom početka rasprave o legalnosti nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, ukazuje na strah od presedana i navodi da se Nemačka nada da će sud oceniti da je kosovsko samoproglašenje nezavisnosti u skladu s međunarodnim pravom, preneo je Dojče vele.
Međunarodno pravo nije u suprotnosti sa samoproglašenjem nezavisnosti, stav je vlade u Berlinu, a navodi FAZ, dodajući da u stvarnosti odluka Međunarodnog suda pravde neće promeniti ništa kada je reč o nezavisnosti Kosova, ali će odluka, kako zaključuje list, uvek ostati presedan.
FAZ podseća da se i Rusija prilikom sukoba u Južnoj Osetiji pozivala na humanitarnu intervenciju NATO na Kosovu.
”Pravno gledano, odluka suda nije obavezujuća i probleme vezane za svakodnevni život ne može ni ovako ni onako ni jedan sud da reši”, ocenio je nemački dnevnik ”Tagešpigel”, navodeći da svugde na Balkanu tinjaju konflikti, nasuprot kojih međunarodna zajednica stoji bespomoćno.
Magazin ”Štern” piše da Srbija smatra nezavisnost Kosova ilegalnim i da vlada u Berlinu želi pred Međunarodnim sudom da iznese svoju poziciju o tome da je nezavisnost u skladu s međunarodnim pravom. Nezavisnost Kosova je, u međuvremenu, navodno suštinski doprinela stabilnosti u regionu, preneo je ”Štern” mišljenje iz nemačkih diplomatskih krugova.