Nivo bilateralne saradnje između Srbije i Poljske treba poboljšati, naročito u domenu energetike, poljoprivrede i infrastrukture, rekao je potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić posle sastanka sa Pavlakom.
Pavlak je novinarima u Vladi Srbije rekao da je njegova zemlja u poslednjih 20 godina tranzicije stekla stabilnost i otpornost, zbog čega može biti dobar partner Srbiji i kada je reč o evropskim integracijama, ali i kada je u pitanju privlačenje evropskih forndova i sistem finansiranja u različitim sektorima.
"Poljska je zemlja koja je tokom poslednjih 20 godina imala najveći napredak, kada je reč o standardu građana, to je zemlja koja je privukla više od 100 milijardi evra stranih direktnih investicija i 12 puta uvećala prosečnu platu i penziju", rekao je Đelić i dodao da je Poljska jedina zemlja u Evropi koja je prošle godine imala pozitivan rast i da se nalazi na šestom mestu među ekonomijama u Evropi.
On je ukazao da saradnja Poljske i Srbije nije na zadovoljavajućem nivou i da treba povećati obim trgovinske razmene i ulaganja.
Pavlak je napomenuo da je Poljska prošle, krizne godine imala privredni rast i da su tome doprineli iskustva te zemlje iz tranzicionog perioda, maksimalno iskorišćenje sredstava dobijenih od EU i slobodan kurs domaće valute, zlota.
Povećanje trgovine
Potpredsednik PKS Mihailo Vesović izjavio je da Srbija beleži veliki deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni i da je zbog toga važno da se poveća trgovina između dve zemlje. Takođe, očekivanja su i da se poveća nivo investicija i zajedničkih ulaganja. |
"Slobodan kurs zlota omogućio nam je veći izvoz i otvorio prostor za otvaranje dodatnih radnih mesta", rekao je Pavlak.
Pavlak je, poređenja radi, naveo da se trgovinska razmena Poljske i Češke kreće na nivou od deset milijardi evra, a da je sa Srbijom ta razmena oko 200 miliona evra godišnje, što je nezadovoljavajuće imajući u vidu privredne potencijale obeju država.
Generalni direktor poljske kompanije "Pol-Mot" Andžej Zarajček, (firme koja već sarađuje sa beogradskim IMT-om) izjavio je da su Poljaci u ranijem periodu bili dosta zastupljeni u sektoru energetike u Srbiji i da žele da se vrate na ranije pozicije.
"Želimo da investiramo u hidroelektrane i potrebna nam je podrška u tom poslu", naglasio je Zarajček, koji je ujedno i predsednk Poljsko-balkanske privredne komore i dodao da postoji zainteresovanost za izgradnju tri male elektrane u opštini Vrnjačka Banja.
Pavlak se kasnije sastao sa srpskim ministrom ekonomije Mlađanom Dinkićem sa kojim je razgovarao o ekonomskoj saradnji dve zemlje i mogućnostima povećanja trgovinske razmene i investicija.
U razgovoru dvojice ministara iskazano je interesovanje za saradnju i razmenu iskustava u oblasti poljoprivrede, energetike i rudarstva, IT sektora, kao i u proizvodnji autobusa, traktora i automobilskih delova, saopštilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Srbije.
Dinkić je ukazao i na dosta niže poreske stope u Srbiji, što je kvalifikuje kao konkurentnu za strane investitore.
Poljaci zainteresovani za srpske železnice
Srpski i poljski privrednici su danas dogovorili potpisivanje Protokola o izgradnji i rekonstrukciji železničke infrastrukture u Srbiji, a pokazan je interes i za ulaganja u druge privredne grane, izjavio je predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin u razgovoru sa Pavlakom. Bugarin je naglasio da Poljska do sada nije značajno učestvovala u privatizaciji u Srbiji i istakao da nije kasno da se poljske firme uključe u taj proces koji u Srbiji još traje,naglasio je Bugarin, koji je sa Pavlakom razgovarao o unapređenju ekonomske saradnje. Među firmama koje su pregovarale o ulaganjima u železnicu, pre svega infrastrukturu bile su Jug-pol Sp. z.o.o oprema za železnice, vagoni, delovi, oprema, remont, Polimex-Mostostal investicije u petrohemiju, energetiku, građevinarstvo, čelične proizvode, Arcelor Mital čelični proizvodi, EKK-Wagon železnički vagoni, oprema i remont i Rafamet SA širok asortiman mašina alatki. |