"Saradnju dve države treba jačati parlamentarnim i privrednim kontakatima u cilju prevazilaženja posledica svetske ekonomske krize", naglasila je Đukić-Dejanović po povratku iz posete Sofiji.
Među prioritetima su, precizirala je Đukić-Dejanović, izgradnja autoputeva, Koridora 10, gasovoda, graničnih prelaza, rešavanja pitanja energetske stabilnosti i programa reke Dunav.
"O tim temama posebno će razgovarati predsednici vlada Srbije i Bugarske, u okviru posete premijera Bojka Borisova, sledećeg ponedeljka Beogradu", kazala je Đukić-Dejanović.
Predsednica Skupštine Srbije je istakla da će ta poseta i razgovori sa premijerom Srbije podstaći saradnji u više privrednih i društvenih oblasti.
Đukić-Dejanović je juče, na poziv predsedcnice Narodnog sobranja Bugarske Cecke Cačeve, boravila u jednodnevnoj zvaničnoj poseti Sofiji, gde je razgovarala i sa predsednikom Georgijem Prvanovim, premijerom i ministrom spoljnih poslova Nikolajem Mladenovim.
Predsednica srpske skupštine je izrazila zadovoljstvo mogućnostima različitih oblika saradnje parlamentarnih tela Srbije i Bugarske koji, kako je istakla, predstavljaju mostove za podstrek i podsticaj ostalim oblicima ekonomske, političke i međudržavne saradnje. |
Tokom razgovora sa Prvanovim naglašena je važnost integracije celog Zapadnog Balkana u evropsku porodicu naroda, kazala je Đukić-Dejanović i dodala da će Bugarska nastaviti da pruža podršku Srbiji u njenim narednim koracima ka punopravnom članstvu u EU.
"Predsednik Bugarske nas je informisao o interesu Bugarske za ubrzanje procesa izgradnje međusistemske veze između gasnih mreža Bugarske i Sofije", rekla je Đukić-Dejanović i dodala da je izražena saglasnost da je realizacija gasovoda "Južni tok” od velikog značaja za obezbeđivanje energetske sigurnosti Evrope.
Prema njenim rečima, Bugarska podržava ideju da se zemlje jugoistočne Evrope uključe u izradnju projekta druge nuklearke u Bugarskoj "Belene", u cilju stabilizovanja tržišta elektroenergije.
"Razgovarajući o položaju bugarske nacionalne manjine, predsednika Bugarske sam informisala da Ministarstvo prosvete radi na izradi podzakonskih akata, sa kojima će biti uređeno pitanje obrazovanja na bugarskom jeziku u Srbiji, pre svega, štampanje udžbenika na tom jeziku", navela je Đukić Dejanović.
Ona je ukazala da bi parlamenti dve države mogli pokrenuti rešavanje konkretnih pitanja iz oblasti evropskih integracija, spoljne politike, životne sredine i transporta i direktno ih rešavati sa nadležnim ministarstvima.