"Konačno smo krenuli da rešavamo nešto što traje decenijama. Odlučili smo se na potez koji nije bilo lako doneti. Preuzeli smo odgovornost i dobili podršku od svih da to uradimo", kazao je Lončar.
Prema njegovim rečima, cilj donošenja ovog zakona je da se sazna istina i da se utvrdi ono što je bilo, naglasivši da se u Srbiji već preduzimaju mere da se takve stvari više ne dešavaju.
Ministar pravde Nikola Selaković kazao je da će u izradu zakona leks specijalisa učestvovati predstavnici udruženja roditelja nestalih beba, stručnjaci za oblast ljudskih prava, predstavnici nezavisnih regulatornih tela, MUP-a, ministarstava pravde i zdravlja i Republičkog javnog tužilaštva. On je naglasio da će sam tok izrade tog zakona biti jedna vrsta javne rasprave i da je najbitnije kakvi će biti njegovi efekti.
"Korist od ovog zakona nemaju samo roditelji koji sumnjaju da su njihova deca nestala, već i svi ostali roditelji u Srbiji, kao i država da ubuduće promenom svojih zakonskih propisa spreči bilo kakvu mogućnost zloupotreba", naglasio je Selaković i podsetio da Srbija ima jedinstvenu situaciju u svetu sa kojom se suočava, jer postoji velika grupa ljudi koja ne dolazi do pravde nekoliko decenija.
"Svaki roditelj koji sumnja da mu je dete nestalo, da je oteto, prodato ili da su vršene različite protivzakonite radnje za novorođenčad ima pravo da sazna istinu. Cilj zakona je istina i pravda. Nekada je to informacija, odgovornost ili prevencija", naglasio je Selaković.
Prema njegovim rečima, o ovoj odluci do 9. januara 2015. godine biće obavešten Komitet ministra Saveta Evrope, koji prati izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
Pročitajte još:
Ovaj uređaj će sprečiti krađu beba?
Našli način da reše slučajeve nestalih beba?
Organizovana mafija: Nemački mediji o nestalim bebama u Srbiji
Državni sekretar u MUP Saša Nikolić kazao je da će MUP učiniti sve u okviru svojih ovlašćenja kako bi se došlo do istine i da MUP radi po nalogu tužilaštva.
Predstavnik Udruženja nestalih beba Nikola Šegrt kazao je da krađe beba u budućnosti neće biti, tek kada se reši ono što se dešavalo u prošlosti.
"Radimo zakon koji će isključiti slučaj zastarelosti, neće biti krivične odgovornosti, već samo istina", naglasio je on i dodao da se i dalje svakodnevno udruženju javljaju roditelji koji sumnjaju da su im bebe nestale.
U septembru prošle godine Evropski sud za ljudska prava u Strazburu utvrdio je da je Zorici Jovanović, čija je beba nestala 1983. godine u porodilištu u Ćupriji, uskraćeno pravo na porodični život i da je država u obavezi da u roku od godinu dana odgovori majci šta se desilo s njenim detetom. Takođe, Sud je državi naložio da ustanovi mehanizam za rasvetljivanje sudbine još 100 beba čiji su se roditelji obratili međunarodnom sudu.
Prema pisanjima medija, postoje podaci da se u Srbiji prodaju bebe po ceni od 15.000 do 45.000 evra i da nema zakona koji propisuje kako postupati sa telima preminule odojčadi.