Bajatović je najavio da će Srbija postati "regionalni igrač" i da će se raditi "interkonekcije" prema Hrvatskoj, Republici Srpskoj, BiH, Crnoj Gori, Makedoniji i Rumuniji, a možda i prema Bugarskoj.
Bajatović i predsednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler potpisali su u Beogradu 20. oktobra dva dokumenta – Protokol o osnivanju zajedničkog preduzeća za "Južni tok" i Sporazum o zajedničkom ulaganju u podzemno skladište gasa Banatski Dvor.
Direktor "Srbijagasa" je potvrdio da će kapacitet gasovoda Južni tok biti četiri puta veći nego što je bilo predviđeno međudržavnim sporazumom i da će prihod Srbije biti oko pola milijardi evra godišnje samo od taksi za tranzit.
On je istakao da Srbija brzo može da uradi skladišta kapaciteta pet do sedam milijardi kubnih metara gasa, što su trogodišnje rezerve za potrebe Srbije i što će je učiniti "igračem" na planu trgovine i transporta gasa i u evropskim razmerama.
Bajatović je naveo da je četvrto važno pitanje o kojem je bilo reči sa predstavnicima ruske delegacije "izgradnja gasnih elektrana" i da "možemo biti izvoznici električne energije".
Bajatović je najavio da će ovih dana i formalno u Švajcarskoj u sudu biti registrovano zajedničko preduzeće za izgradnju "Južnog toka", a da će iduće nedelje Srbiju posetiti "tehničke ekipe" Gasproma.
On je precizirao da će dužina gasovoda u Srbiji iznositi oko 470 kilometara i da će biti trasiran od Zaječara, preko Paraćina, Beograda do Subotice, posle čega bi se jedan krak račvao kroz Mađarsku prema Sloveniji i Italiji, a drugi prema Baumgartenu u Austriji.
Bajatović je potvrdio da bi početak gradnje gasovoda mogao biti 2011. godine i da će se sigurno graditi, jer će u tom poslu učestvovati i Nemačka, Italija i Francuska.