Youtube/Al Jazeera Balkans
U Crnoj Gori se najviše govori srpski jezik: Saopštavanje rezultata popisa

U Crnoj Gori je više Crnogoraca nego Srba, ali više govore srpski nego crnogorski, pokazali su rezultati popisa sprovedenog krajem prošle godine. Srpski, pokazalo se, govori njih četiri odsto više nego ranije.

Statistika kaže da je Crnogoraca 41,12 odsto, ili 256.436, a Srba trećina, gotovo 33 odsto, ili 205.370 građana, deset odsto su Bošnjaci, a oko pet Albanci. Rusa je približno dva odsto, a Muslimana 1,63 odsto.

Prema rezultatima u Crnoj Gori je najviše onih kojima je maternji jezik srpski, oko 43 odsto ili 271.422 osobe, dok je crnogorski to za 34,54 odsto ili 225. 956 osoba.

Pravoslavaci prednjače

Pomoćnica direktora Uprave za statistiku Monstata Snežana Remiković je navela i da bosanski priča 6,68 odsto, albanski 4,49 odsto, ruski 2,21 odsto i srpskohrvatski 5,51. odsto.

Na popisu je 71 odsto reklo da su pravoslavci, 20 odsto islamske veroispovesti, katolika je oko tri, a ateista malo više od dva procenata.

Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić kaže da su rezultati popisa veoma važni zbog politika koje treba da vode Skupština, Vlada i sve nadležne institucije kako da Crna Gora bude bolje mesto za život i kako da bude zemlja koja će imati jasnu i sjajnu budućnost.

– Kao pripadnik srpskog naroda, veoma sam zadovoljan da je protekao pošteno, da smo dobili rezultate kakvi jesu, jer je situacija bolja nego što je bila ranije – kazao je Mandić.

Danijel Živković iz DPS-a Mila Đukanovića drugačije je protumačio rezultate rekavši da su potvrda da je zemlja uprkos propagandi i pritiscima da da joj se nametne etnički koncept, uspela da sačuva građanski karakter kako je predviđeno Ustavom.

Rezultati za budućnost

Premijer Milojko Spajić kaže da je popis prvi izazov Vlade i prvi uspeh.

– Na osnovu rezultata popisa će se graditi budućnost zemlje – poručio je Spajić na društvenoj mreži X i istakao da su rezultati više od statistike, jer je okvir politika daljeg razvoja Crne Gore.

Prema rezultatima popisa, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, ili dva odsto više, a popisano je 667.650 ljudi ili 0,6 odsto više nego na popisu 2011. Direktor Uprave za statistiku Miroslav Pejović je rekao da je ovo jedan od najtransparentnijih popisa sprovedenih u Crnoj Gori.

Politički analitičar Vladimir Pavićević kaže da su rezultati popisa koji je profesionalno organizovan i sproveden odraz pravog stanja u Crnoj Gori.

– Znači, podaci su verodostojni i odražavaju stanje u zemlji. Nakon što su saopšteni podaci, pravi su i nema predstavnika političke opcije koji je imao bilo kakvu, pa i sitnu primedbu. To je dobro. Sada će biti legitimne i neizostavne inicijative kojima će se tražiti da srpski jezik bude prepoznat i tretiran kao službeni, što je prirodno na osnovu stanja koje imamo na osnovu rezultata popisa – ističe Pavićević za “Vesti”.

Ravnopravni učesnici

Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević kaže da je prema rezultatima Crna Gora multietnička, multikonfesionalna, multilingvistička, država u kojoj, da bi bila stabilna i prosperitetna, mora da postoji neka vrsta konsenzualne demokratije, bez preglasavanja bilo koje grupe.

– Ovo označava početak procesa učešća naših sunarodnika u Crnoj Gori i njihovih političkih predstavnika i pojedinaca u društvenom životu zemlje, da se neće više dogoditi da se u promilima meri broj naših sunarodnika zaposleniih u sudstvu, tužilaštvu ili bezbednosnom sektoru. Verujem da se podrazumeva da će biti tretirani kao ravnopravni učesnici u društvenom životu, a ne samo kao remetilački faktor – kazao je on.

Odlagan dva puta

Popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan 2021, ali je odložen prvo zbog pandemije koronavirusa, pa zbog protivljenja opozicije predvođene DPS-om koja je tražila da popis bude sproveden bez izjašnjavanja o verskoj i nacionalnoj pripadnosti. Konačno je sproveden od 3. do 28. decembra 2023, a prema prvobitnoj odluci je trebalo da traje 15 dana, ali je na insistiranje opozicije produžen.

Za stabilnost

Univerzitetski profesor Dejan Mirović kaže da su rezultati poslednjeg popisa stanovništva, pokazali da bez Srba nema stabilnosti u Crnoj Gori, jer kad su van Vlade, na delu je nestabilnost.

– Svi koji su govorili da Srbi ne treba da budu u vlasti su pogrešili – kazao je Mirović za podgoričku A Plus tv.