Srbi slave Aranđelovdan

0

Aranđelovdan je i esnafska slava vrećara. U istočnoj Srbiji veruje se da je arhanđel Mihailo najodaniji Bogu. Praznik je ustanovljen u vreme rimskog pape Silvestra Prvog i aleksandrijskog patrijarha Aleksandra.
 

Arhanđeo Mihailo je, prema verovanju, "živi svetac" – sedi na Mesecu i gleda šta ljudi rade, a povremeno i silazi među ljude. Zbog verovanja da je živi svetac, neki slavari za taj dan ne kuvaju žito. Veruje se i da slavaru arhanđel Mihailo sve vreme slave stoji na desnom ramenu.
 

Prema učenju Crkve, u početku, kada je Bog stvarao svet, sem vidljivog ili materijalnog, najpre je stvorio duhovni, nevidljivi svet – duhove. U početku svi duhovi behu dobri, ali se jedan, Denica, poneo zbog velike moći koju je dobio od Boga, pa je postao neposlušan, čineći mnoga zla.
 

Tada su se duhovi podelili na dobre i na zle, na anđele i demone. Grčka reč angelos znači vesnik, a demon – pakosnik. Arhanđel Mihailo smatra se predvodnikom nebeske bestelesne sile, a ime mu znači – koji je kao Bog.
 

Veruje se da arhanđel Mihailo obilazi bolesnike. Prema verovanju, ako im stane više glave – bolesnik će ozdraviti, a stane li bolnome kod nogu – dani su mu odbrojani. Veruje se i da arhanđel Mihailo vucima zatvara čeljusti i ostavlja tajne znake kojima zveri ne smeju da priđu, pa tako štiti čobanska stada.

 

Donosimo vam i snimak sa liturgije povodom Aranđelovdana iz Saborne crkve u Beogradu koju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije:

 

 

Slave ga i novinari
Udruženje novinara Srbije obeležilo je Sabor svetog arhangela Mihaila, Aranđelovdan. Članovi UNS-a praznik su obeležili u crkvi Svetog Vaznesenja Gospodnjeg gde je slavski obred služio protojerej tog beograskog hrama Mile Milijančević.Obredu u crkvi prisustvovala je i predsednica UNS-a Ljiljana Smailović a domaćin slave bio je predsednik Društva novinara Kosova i Metohije Željko Tvrdišić, dopisnik Novinske agencije Tanjug iz Kosovske Mitrovice.
Društvo novinara Kosova i Metohije je regionalni ogranak UNS-a. Novinari Srbije slavili su Aranđelovdan kao svoju slavu do Drugog svetskog rata, a UNS je ovu tradiciju obnovio 2001. godine.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here