Ustavni sud Kosova suspendovao je izbor Ise Mustafe za predsednika parlamenta (ne bi bio izabran bez podrške Srba) i naložio Skupštini "da se uzdrži od svakog delovanja do konačne odluke" tog suda.
Rešenje je doneto po žalbi stranke Hašima Tačija, privremena odluka je doneta jednoglasno, a važi najkasnije do 18. septembra.
Tako je po ko zna koji put usporeno donošenje neophodnih zakona za formiranje Zajednice srpskih opština, koja će uskoro obeležiti godišnjicu intezivne priče o tome kako predstavlja trijumf briselskog dijaloga i kako je najvažnija stvar za Srbe na KiM, a bez ikakvih rezultata.
Odlučuje i ČulakovićO Tačijevoj žalbi Ustavnom sudu Kosova odlučuju i Srbi. Naime, zamenik predsednika Ustavnog suda Kosova, Ivan Čulaković, ujedno, kako je na sajtu te ustanove navedeno redovan profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu, a optužen u aferi "Indeks". Čulaković je imenovan i u tročlano veće suda za razmatrante žalbe Tačijevih poslanika |
O odluci Ustavnog suda u Prištini Aleksandar Jablanović, predsednik izborne liste Srpska, kaže da privremena mera znači "da svi zakonski rokovi prestaju da teku, i da ne postoji opasnost od novih paramenatrnih izbora".
– Najviše što može da se desi jeste da Ustavni sud proglasi izbor nije bio legalan, i da se ponovo glasa, što ni u čemu neće da promeniti glasanje. Za nas je skupština konstituisana, ali ako Ustavni sud kaže da nije, onda će ponovo će se ponovo ući u taj proces, objašnjava Jablanović.
Novoizabrani srpski poslanici su na pragu da naprave još jedan politički potez koji bi mogao da im se vrati u lice kao bumerang. Kako "Vesti" saznaju, u Prištini se razgovara o pismenoj podršci Ramuševoj koaliciji (u kojoj se sem Mustafe, nalaze i Fatmir Ljimaj, a podržava je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija) za izbor predsednika parlamenta.
– Ta koalicija je napisala peticiju koji su oni potpisali, odnosno svaki oslanik ponaosob je dao izjavu da je prisustvovao glasanju za Ise Mustafe. Dakle, onoga dana što su uradili na sednici, sada su pismeno potvrdili, kaže Jablanović.
Analitičar Dušan Janjić smatra da su ovi potezi srpskih poslanika prva velika greška Aleksandra Vučića i Vlade Srbije kada je reč o položaju Srba na Kosovu.
– Srbi treba da ostave Albancima da se dogovore, da ne bi rezultat na kraju bio – za sve su krivi Srbi, i da ne bi na kraju postali legitimna meta političkog i drugog besa Albanaca. Princip je da manjina nikada ne učestvuje u stvarima koje većina mora da reši, ocenjuje Janjić.
Druga velika greška je, dodaje, što je predsedavajući odlučujućom sednicom kosovske skupštine bila Srpkinja.
– Sada je Ustavni sud vratio Albancima da se dogovore. Srbi ništa nisu dobili, samo su izgubili. Pokazali su da učestvuju u komplikovanju bezbedonosne situacije na Kosovu. A svim ovim potezima morali da sarađuju i sa Samoopredeljenjem, kao i sa Fatmirom Ljimajem koji je na poternici za hapšenje zbog ubistva Srba. Dakle, prekršeno je nekoliko principa.