Delegacija Fonda dijaspora za maticu dr Ljiljana Verner (Hanover), predsednica Upravnog odbora, Slobodan Aćimović, predsednik Nadzornog odbora i Gojko Slijepčević (Švedska), član UO, posetili su nedavno Kosovo i Metohiju sa ciljem da podrže Srbe koji žive na toj teritoriji.
Prema rečima dr Verner, delegacija je želela da stekne potpuniji utisak o rezultatima humanitarne pomoći koju Fond godinama pruža i da o tome informiše učesnike godišnje Skupštine Fonda, koja se održava 2. septembra u Beogradu.
– Lično sam bila dirnuta gostoprimstvom i srdačnošću srpskog naroda na KiM. U selu Gornji Krnjin, kod Leposavića, posetili smo šestočlanu porodicu Vulović, kojoj pomoć Fonda treba da omogući bolje uslove za život. I u takvim teškim uslovima i pod blokadom, ova porodica uspeva da očuva srpsku tradiciju i običaje. Oni žele da ostanu tu na ognjištu svojih predaka. Susret je bio vrlo emotivan – kaže dr Verner.
Prema njenim rečima, poseta je realizovana zahvaljujući nesebičnoj pomoći Kancelarije za KiM, a za vreme boravka u Kosovskoj Mitrovici, Gračanici i Gnjilanu, delegacija je imala sadržajne i kostruktivne razgovore sa: prof. dr Zlatanom Elekom, v. d. Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici i njegovim saradnicima, sa vladikom Teodosijem, sa Svetlanom Stević, predsednicom Dobrotvorne organizacije Majka devet Jugovića, sa Radicom Parlić, direktorkom dečjeg obdaništa Đurđevak i sa dr Nebojšom Tomićem, pomoćnikom direktora Zdravstvenog centra Gnjilane.
Svet u matici
Godišnja Skupština Fonda biće održana 2. septembra u Parohijskom domu Hrama Svetog Save u Beogradu uz prisustvo delegata i članova iz dijaspore. Prema rečima dr Ljiljane Verner u fokusu zasedanja biće izveštaj o radu Fonda u proteklih godinu dana, ali i humanitarni i socio-ekonomski problemi u matici, naročito sa naglaskom na srpski živalj na KiM.
Podsticaj za rasejanje
Posetom, članovi delegacije želeli su da podstaknu i inspirišu pripadnike srpske dijaspore u svetu da obrate pažnju na narod na KiM i njihove uslove života i egzistencijalnu ugroženost i teškoće sa kojima se suočavaju zbog ograničavanja uvoza lekova i životnih namirnica.
– Želeli smo da čujemo njihova iskustva, a oni da vide da nisu zaboravljeni i da neko na njih misli i pomaže im, i da se kao i oni nikada nećemo odreći narodnog pamćenja i značaja Kosova i Metohije u našim srcima. Svoje nedaće, egzistencijalnu ugroženost i teškoće sa kojima se suočavaju iznosili su mirno, dostojanstveno, a priredili su nam takav doček i program da smo bili ganuti. Shvatili smo da naš rad ima smisla, da su postignuti rezultati i saradnja dobri, ali i da će predstojeći zadaci biti zahtevniji – kaže doktorka Verner.