"Najčešći razlozi da Srbi prelaze u katoličanstvo jeste strah da ne izgube posao, a decu upisuju na katoličku vjeronauku da ne bi imala problema u školi, jer je u javnom i svakodnevnom životu i dalje dominantan stav da su Srbi agresori i zločnci, a Hrvati oslobodioci i žrtve", naveo je Linta u pisanoj izjavi.
On je podsetio da je upokojeni mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan 2006. godine uputio pismo Svetom sinodu Srpske pravoslavne crkve u kome je tvrdio da je u Hrvatskoj do tada prekršteno više od 30.000 Srba i da taj proces i dalje traje. Linta navodi da je i predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava Zoran Pusić 2003. godine javno rekao da je od 1991. do 2003. godine samo u Zagrebu 20.000 dece pravoslavne veroispovjesti prevedeno u katoličanstvo.
Prema njegovim rečima, pojedini pravoslavni parosi ističu da su im se masovno obraćali roditelji sa zahtevima da deci izdaju potvrde da su krštena, a da sa papirima zatim idu kod župnika i daju mu saglasnost da su njihova deca doborovoljno prešla u katoličanstvo.
"Kada je svojevremeno Srpsko narodno veće htelo da napravi istraživanje da se vidi šta se dešava sa promenom imena i prezimena i nacionalnog identiteta, nadležno ministrstvo nije htelo da dostavi tražene podatke, što pojačava sumnje da je veliki broj Srba prešao u katoličanstvo i izjašnjavaju se kao Hrvati", rekao je Linta.
Linta ističe da vlast toleriše govor mržnje koji je prisutan u medijma, na koncertima popularne muzike, na utakmicama, dok se na fasadama zgrada još uvek mogu pročitati poruke "Ubij Srbina" ili "Srbe na vrbe" i slično. Prema njegovim rečima, veliki problem predstavljaju stalna hapšenja na osnovu interpolovih poternica koji kod prognanih Srba stvaraju nesigurnost i negativno utiču na povratak.
"Najnoviji problem jesta antićirilična kampanja koja preostale Srbe u velikoj meri podseća na ratni period, jer ne mogu da koriste srpski jezik i ćirilično pismo u javnom životu", ukazao je Linta.