EPA/Fehim Demir
Teško do dogovora: Željko Komšić, Željka Cvijanović i Denis Bećirović

Na poruku zvaničnika Srpske da “nagovaraju Hrvate da zajedno sa Srbima jednokratno napuste institucije BiH” još nije stigao odgovor od predstavnika hrvatskog naroda u BiH, ali je zato u Sarajevu očekivano izazvala niz histeričnih komentara pa i upozorenja Banjaluci da se sa tim stvarima “ne može igrati”.

Podsetimo, ova poruka je usledila nakon sve žešćih pritisaka međunarodne zajednice i dela sarajevske politike na Banjaluku, najviše na pitanju imovine. Pre nego što je usledila takva najava, iz Banjaluke su ponovo pozvali sve bošnjačke političare da učestvuju u dijalogu o budućnosti zemlje, ali isključivo na principima aktuelnog Ustava BiH. Zvaničnici Srpske poručuju da još postoji šansa za razgovor i da u tom dijalogu Sarajevo može nešto i da izvuče.

Razgovor bez stranaca

– Ako mi sami budemo donosili odluke, neće dobiti ništa. Nudimo razgovor bez stranaca, da vidimo šta je moguće. Ako neće dijalog, svesno biraju neizvesnost – poručeno je iz Banjaluke.

Ističu da Srpska odbija da živi u neustavnoj BiH.

– BiH će funkcionisati samo dok u njenim strukturama sede sva tri naroda. Pokušavamo da ubedimo Hrvate da jednokratno napustimo institucije BiH – poručuju iz Banjaluke.

Ovo nije prvi put da iz Banjaluke stižu najave povlačenja iz zajedničkih institucija, ali jeste novost da su sada u to uključeni i hrvatski politički predstavnici. Prethodnih godina kadrovi iz Srpske nikada se nisu do kraja povukli iz Sarajeva, ali se dešavalo u nekoliko navrata da jednostavno obustave rad ili ne učestvuju u odlučivanju. Poslednji put se to dogodilo nakon što je nekadašnji visoki predstavnik u BiH Valentin Incko nametnuo izmene Krivičnog zakona BiH kojima je predviđeno kažnjavanje “negiranja genocida u Srebrenici”.

Taj potez je tada praktično blokirao funkcionisanje institucija BiH na nekoliko meseci što je proizvelo jednu od mnogobrojnih kriza u zemlji.

Stvari dovedene do kraja

Mogućnost da se svi srpski kadrovi potpuno povuku iz Sarajeva otvara brojna pitanja bez odgovora, a pre svega, ključno je gde bi i šta ti ljudi koji su danas zaposleni u organima BiH radili. Iz Banjaluke su svojevremeno stizale poruke da bi za sve njih bila obezbeđena radna mesta u institucijama Srpske, ali ta ideja nikada detaljno nije obrazložena, naročito sa ekonomske strane, jer bi tim ljudima neko trebalo da da plate, dok je istovremeno državni apparat u Srpskoj već uveliko pretrpan. Politikolog Vojislav Savić za “Vesti” ocenjuje da je očigledno da sa Sarajevom nije moguće drugačije razgovarati, nego stvari dovesti do kraja i uvek u vazduhu ostavljati mogućnost kakvu navode zvaničnici Srpske.

– Očigledno je to okidač uzimajući u obzir reakcije sarajevske javnosti. Prosto, godinama su navikli na maksimalističke zahteve sa svoje strane i popuštanje sa druge strane, da je svaki kompromis koji se pokušava napraviti “udar na državu”. Kada se stvari razobliče na ovaj način, onda su i partneri prinuđeni da reteriraju od svojih stavova i da se podrede miru i minimumu zajedničkog interesa – ističe Savić.

On dodaje da tehnički gledano, uvek postoji opcija da se pozovete na volju naroda i aktuelne državotvorne kapacitete Republike Srpske stavite u funkciju samostalnosti.

– Stvar je političkog i međunarodnog trenutka u kojem bi to bilo trajno funkcionalno i izvodljivo – zaključuje Savić.

Oštre reakcije

Među najglasnijima u reakcijama iz Sarajeva bio je Nermin Nikšić, lider SDP-a BiH, stranke koja je zajedno sa partijama iz Srpske i HDZ-om BiH nakon oktobarskih izbora formirala Savet ministara.

– Poslednje izjave iz Banjaluke ne ostavljaju prostora za ćutnju, niti mogu proći bez reakcije. Još jednom želim podsetiti da smo se odlučili preuzeti odgovornost i pokušati promeniti stanje u zemlji. Mi smo se odlučili na kompromis, ali ne i na kompromitovanje. Neka našu odlučnost za postizanje kompromisa niko ne shvati kao našu slabost, nego kao pruženu ruku za saradnju. Naša dobra volja ima svoje granice, naročito prema onima koji to ne znaju ceniti – naveo je Nikšić.

Poruka da Banjaluka pokušava ubediti Hrvate da napuste institucije BiH za njega je “pretnja i udar na funkcioniranje države Bosne i Hercegovine”.

– Stoga, iskreno se nadam da će te izjave ostati na nivou sada već uobičajenih izjava kojima se pokušava da izvrši pritisak prema predstavnicima međunarodne zajednice – naveo je Nikšić.

Dokumenti u trezoru

– Mislite li da ne radimo na tome? Radimo, i nismo daleko od te odluke. Nemojte nas isprobavati, preporučujem da razgovaramo – poručuju zvaničnici iz Banjaluke.

– Nemojte da se igrate s imovinom, povući ćemo sve ljude. Možete da probate, ali bolje nemojte. U našem trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da posle sat i po skupštinskog zasedanja Srpska postane nezavisna država. Nemojte nas gurati u ćošak. Ne sabijajte oprugu koja će odskočiti i koja će vas preskočiti – kažu zvaničnici Srpske.

Učenje o genocidu nad Srbima” postao program od javnog interesa

Ministar prosvete Branko Ružić potpisao je rešenje kojim je obrazovni program Muzeja žrtava genocida, pod nazivom “Učenje o genocidu počinjenom nad Srbima”, stekao status programa od javnog interesa, saopštio je Muzej žrtava genocida.

Kako je navedeno, akreditacija programa je usledila nakon višemesečnih temeljnih i složenih aktivnosti na izradi predloga programa stručnog usavršavanja nastavnika istorije u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, na temu genocida koji je nad Srbima počinila Nezavisna država hrvatska (NDH) tokom Drugog svetskog rata.

Muzej žrtava genocida ističe da je “status programa od javnog interesa” najviši mogući status. Naglašavaju da je u pitanju je prvi akreditovani obrazovni program Muzeja žrtava genocida još od njegovog osnivanja 1992. godine. Kako su saopštili, program “Učenje o genocidu počinjenom nad Srbima” biće realizovan već tokom maja.

U višemesečnim aktivnostima na izradi ovog dokumenta učestvovali su stručnjaci Muzeja žrtava genocida, Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, kao i Ministarstva prosvete. Stoga Muzej koristi i ovu priliku da svima onima koji su doprineli ovom postignuću još jednom uputi izraze zahvalnosti i poštovanja, navedeno je u saopštenju.