Srbi i Albanci zajedno do rešenja

0

Sporazum i zajednički jezik srpskih i albanskih porodica nestalih na Kosovu mogli bi da doprinesu bržem i efikasnijem rešavanju tog bolnog pitanja
 

"Izrađen je prednacrt Memoranduma o sporazumevanju sa porodicama albanskih žrtava i tako ćemo doći do zajedničkog jezika Srba i Albanaca da brže pronađemo nestale i zajednički krenemo ka rasvetljavanju njihove sudbine", rekla je Verica Tomanović  novinarima u Palati Srbija, povodom obeležavanja Međunarodnog dana nestalih.

 

Verica Tomanović je navela da se istina o zločinima na Kosovu skriva i da su porodice doživele traume kidnapovanja srodnika i izbeglištva, i istakla da su prekršene sve konvencije o ljudskim pravima i rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN.

 

"Sve naše porodice imaju pravo na istinu i pravdu i to mora biti prioritetno pitanje za države regiona", rekla je Verica Tomanović posle sastanka sa predstavnika udruženja nestalih sa direktorom Kancelarije za Kosovo Markom Đurićem i predsednikom Komisije za nestale Veljkom Odalovićem.

 

Đurić je podsetio da i 15 godina posle završetka rata na Kosovu nije razrešena sudbina 1.711 ljudi, i dodao da je to jedno od prioritetnih pitanja za Srbiju.

 

"Veoma je važno da se stvori politička volja kako bi se došlo do neophodne dokumentacije. Pitanje nestalih je od suštinskog značaja za zatvaranje jednog od najmračnijih poglavlja u našoj savremenoj istoriji. Porodice nestalih imaju pravo na podršku države i primereno socijalno zbrinjavanje", rekao je Đurić i istakao da Srbija nikada neće prestati da postavlja pitanje šta je sa nestalima čija je jedina krivica što su bili Srbi, i dodao da će se država izboriti da međunarodni pravosudni organi izvedu pred lice pravde odgovorne za zločine.

 

Odalović je naveo da će Srbija nastaviti da istražuje lokacije za koje se sumnja da kriju posmrtne ostatke ubijenih Albanaca, poput Rudnice, ali da traži od svih u regionu, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, kao i Euleksa i UNMIK-a na Kosovu da to rade sa istom odgovornošću.

 

"Prvi put se sa mesta poput UN priznaje potreba za formiranje suda koji će istražiti zločine Oslobodilačke vojske Kosova. U osnovi te inicijative je sudbina nestalih. To je ono što je zapisala Karla del Ponte da je u trgovini ljudskim organima i ‘žutoj kući’ u Albaniji reč o kidnapovanima koji su završili na najmonstruozniji način", rekao je Odalović i naveo da porodice imaju pravo da znaju šta je sa njihovim najmilijima, kao i da se utvrdi ko je počinio zločine i da zločinci odgovaraju.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here