Veče na Svetog Nikolu, 19. decembra u glavnom gradu Srbije padao je gust sneg, a temperatura se spustila na desetak stepeni ispod nule. Dvadesetak promrzlih putnika je čekalo na Autobuskoj stanici dolazak autobusa preduzeća "Mitrović" koji je trebalo da ih preveze do Frankfurta.
Ovo putovanje je važno jer je prvi put posle dvadesetak godina državljanima Srbije dozvoljen ulazak u Evropsku uniju bez beskonačnog čekanja na vize ispred ambasada. Među putnicima se nalazio i reporter "Vesti", kako bi ovekovečio trenutak kada Srbi "bez maltretiranja i administracije" prelaze granicu Evrope.
Za heroin nema rampeKorumpiranost mađarskih graničnih organa odavno je poznata. Za samo desetak evra moguće je preći granicu Evropske unije bez važeće vize ili potrebnih papira, o čemu postoji veliki broj svedoka. S druge strane, severni heroinski krak koji sa Bliskog istoka ide ka centralnoj i severnoj Evropi ide upravo preko ove zemlje. Najverovatniji razlog što je droga koja je preplavila ove delove Evrope relativno jeftina jeste raširena korupcija i potplaćivanje mađarskih policajaca, koji su za određenu svotu novca spremni da zažmure na jedno, a ponekad i na oba oka. |
U autobusu je vladalo lepo raspoloženje, pravo pretpraznično. Većina putnika na put je krenula s novim crvenim, biometrijskim pasošima, za koji nisu potrebne vize, a samo mali broj sa starim, plavim pasošem za koje je još neophodna viza. Nikola iz beogradskog naselja Železnik, koji je desetak godina radio u Švajcarskoj i Nemačkoj, krenuo je za Frankfurt da bi video sestru i s njom proveo novogodišnje praznike.
"Uzeo sam odmor, ali sam sačekao nekoliko dana s polaskom kako bi stupio na snagu bezvizni režim. Nisam mogao da čekam pred ambasadom i prolazim sve te administrativne barijere", kaže Nikola.
Posle kratke formalnosti na graničnom prelazu Kelebija, autobus je krenuo ka mađarskom prelazu Tompa koji je bio avetinjski pust, prekriven snegom… Oko dva sata posle ponoći, u autobus je ušao smrknuti mađarski policajac bez identifikacione pločice na uniformi.
"Da vidim pasoše. Je l’ imate vize, nemate, je l’ imate osiguranje, da vidim, gde je garantno pismo, koliko novca nosite?!", počeo je da urla prvo na pomenutog Nikolu, pa na ostale putnike.
Nikoli, ali i reporteru "Vesti" koji se uredno predstavio kao novinar, bez obzira na crvene biometrijske pasoše, rečeno je da ne ispunjavaju uslove za ulazak u EU.
Na meti obesnog policajca našli su se Milosava Vuković i njen maloletni sin Aleksandar iz Novog Sada, koji su bili u opasnosti da budu izbačeni iz autobusa i da se po snegu i hladnoći vrate na srpsku stranu.
"Izvadili smo osiguranje, pozivno pismo, pare, a on neće ni da ih pogleda. Kaže, imamo malo para, da platimo osiguranje, koje već imamo. Tek kada im je vozač objasnio da nam zna rodbinu i da garantuje za nas, ostavio nas je na miru, ali je tražio 25 evra da platimo neko osiguranje jer navodno "imamo malo para za boravak", kaže Vukovićeva u šoku i neverici.
Slično je prošla i Milana Stevanović iz Barajeva kraj Beograda.
"Pokazala sam osiguranje i pozivno pismo od ćerke. Međutim, to ga nije interesovalo, već je tražio da dam još 25 evra za neko "osiguranje", kaže Stevanovićeva.
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 22. 12.)