List potom citira komandanta američke vojske generala Frederika Hodžsa koji je navodno rekao da vojna vežba, "koja se odigrala na pozadini tenzija u Ukrajini, reflektuje odlučnost i spremnost NATO da se suprotstavi "ruskoj agresiji", ukoliko bilo koja članica ovog saveza bude napadnuta. Vest je prenela i agencija Asošijeted pres, ali i još neki zapadni izvori, a potom i srpski mediji.
Manevar, koji je okupio oko 5.500 vojnika, izveden je na jugu Nemačke i deo je godišnje tradicije koju američka vojska izvodi u Evropi. Reč je o vežbi "Ukrštanje sablji", godišnjem događaju koji predvodi američka vojska.
U nameri da proverimo tačnost informacije "Vesti" su kontaktirale Ministarstvo odbrane ali do zaključenja ovog broja odgovor nije stigao.
Predsednik Atlanskog vojnog saveta u Srbiji Vladan Živulović rekao nam je da bi voleo da je informacija tačna, ali da takođe nema taj podatak.
– I te kako bi se obradovao da je tačno, ali ne vidim da država vuče poteze u tom pravcu. Ona odrađuje stvari iz Programa partnerstva za mir i iz bilateralnih odnosa i to je sve – razočaran je Živulović.
Prvi koji je posumnjao da neko namerno plasira netačnu informaciju kako bi se ispipalo ili isprovocirala srpsko javno mnjenje bio je vojno-politički komentator Miroslav Lazanski. Uvek dobro obavešten komentator lista "Politika" sada nije raspolagao informacijom da su u vojnoj vežbi NATO u nedelju učestvovali i srpski vojnici.
– Neko to namerno radi da bi testirao raspoloženje srpske javnosti – posumnjao je Lazanski.Krajem maja ove godine na istom vojnom poligonu na jugu Nemačke, izvedena je vojna vežba u izmišljenoj zemlji Antopiji, u kojoj su pored snaga NATO učestvovali i vojnici nekoliko zemalja koje nisu članice Alijanse, među njima i pripadnici Vojske Srbije.
Komandant pomenutog centra za trening međunarodnih snaga Džon Noris, tada je demantovao da je kriza u Ukrajini razlog vojne vežbe, navodeći da je "čista slučajnost" što se manevri saveznika odigravaju istovremeno sa početkom novog hladnog rata između Rusije i Zapada.
Nekoliko meseci kasnije, njegov kolega general Hodžs već govori o vežbama kao spremnosti Alijanse da se suprotstavi "ruskoj agresiji". Takvi nastupi dodatno otežavaju poziciju Srbije i srpskog učešća u manevrima Alijanse. S jedne strane vežbe se planiraju bar godinu dana unapred, a na drugoj strani američki generali daju ratoborne izjave koje navode na zaključak da su svi učesnici pomenutog manevra istog stava prema ruskoj politici i krizi u Ukrajini.
Za potpredsednika DSS Miloša Aligrudića nema sumnje da u slučaju da je vest tačna, odluka nadležnih da Srbija učestvuje u demonstraciji sile namenjenoj zastrašivanju Moskve, predstavlja kršenje vojne neutralnosti.
Vojna neutralnost do referendumaNeutralan vojni status Srbije izglasan je u vreme vlade Vojislava Koštunice. Odluku o vojnoj neutralnosti Skupština Srbije donela je u okviru Rezolucije o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta 26. decembra 2007. U tom dokumentu se kaže da Skupština "donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka o tom pitanju". |
– Moguće su zajedničke akcije sa različitim vojnim snagama i u skladu sa različitim dogovorima u cilju osposobljavanja naših kadrova u vojsci, ali bilo koja akcija koja nas stavlja u predvorje bilo kog vojnog saveza i demonstriranje privrženosti tom savezu u nekom potencijalnom sukobu sa drugim delom sveta ili savezima, predstavlja apsolutno kršenje vojne neutralnosti – kaže Aligrudić.
Mada se radi o tradicionalnoj vežbi NATO, komentar generala Hodžsa "o ruskoj agresiji" i uporni pritisci na Beograd da se opredeli na koju će stranu, dodatno bacaju svetlo na tešku poziciju Srbije i očuvanja vojne neutralnosti u novoj podeli karata.
Zabranjen čovek
I dok Aligrudić smatra da sadašnja vlast ne samo da bezglavo hrli ka EU već vuče poteze puzajućeg pristupanja NATO, za Vladana Živulovića trenutno ne postoji preovlađujuće političko raspoloženje za to. |