Na pitanje ”Blica” pod kojim uslovima bi prihvatio ukidanje blanko ostavki i da li su predstavnici OEBS i Saveta Evrope, (SE) koji insistiraju na ukidanju ovog nedemokratskog i antievropskog instituta, razgovarali s njim o tome, Dačić kaže da sa njim niko nije razgovarao.
"Mi smo otvoreni za razgovore, jedino što smo protiv toga da to bude prostor za trgovinu mandatima", istakao je on.
Dačić kaže da bi podržao ukidanje blanko ostavki, da poslanik bude slobodan u odlučivanju, a da istovremeno to ne bude rizik za stranku da ostane bez poslaničkog mandata, ali tvrdi da mu niko ništa nije predložio.
List objašnjava da, ako bi bile ukinute blanko ostavke, poslanici bi mogli da promene stranački dres, ali i da glasaju u skladu sa svojom savešću, zahtevom ljudi koji su ih birali, a ne po diktatu stranke. Zato se, kako piše ”Blic”, za novi zakon o lokalnim izborima, posle koga bi došao i zakon o narodnim poslanicima, niko suviše ne zalaže. Ipak, najdirektniji protivnici su socijalisti i njihova koalicija sa PUPS i JS. |
Kako piše ”Blic”, u tome ga podržava i njegov koalicioni partner Dragan Marković Palma, koji je izjavio za taj list da ”ne zna ništa o zakonu i da to prvi put čuje“.
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković, međutim, tvrdi da se za ukidanje blanko ostavki, osim Demokratske stranke (DS), izjasnio još samo G17 plus i da je sa gradonačelnikom Jagodine dva puta pričao o zakonu o lokalnim izborima.
”Blic” navodi da ukidanje blanko ostavki kojim stranke u podaničkom i poslušničkom odnosu drže poslanike i zahvaljujući kojima je parlament pretvoren u neobaveznu pričaonicu, bez ugleda i uticaja, nijednoj stranci u suštini ne odgovara.