"Naša je moralna i civilizacijska obaveza", smatra Srećković, "da dostojno sahranimo čoveka, kome je čitav svet odao priznaje za borbu protiv fašizma".
Kako je u saopštenju najavio Srećković, "ove godine biće i otkrivene i obeležene tajne masovne grobnice nastale od 1944. do 1946.godine u kojima je okončalo oko 100.000 nevinih ljudi, stradalih od revolucionarnih vlasti".
On je pozvao poštovaoce Jugoslovenske vojske u otadžbini da se 9. maja, 20. godinu za redom, okupe na Ravnoj gori, u okviru obeležavanja 65 godina od pobede savezničkih snaga nad fašizmom.
"Srbija treba da bude ponosna na svoju antifašističku prošlost jer je imala dva gerilska pokreta – ravnogorski i partizanski. I jedan i drugi dali su nemerljiv doprinos pobedi nad najvećim zlom 20. veka", naglasio je Srećković, koji je i ministar za dijasporu.
"Greške iz prošlosti moraju se ispraviti da se više nikada ne bi ponavljale", dodao je Srećković.
On je istakao da je "neprocenjivog značaja što, i pored mnogih opstrukcija, Srbija polako stavlja tačku na prošlost i privodi kraju proces ispravljanja istorijskih nepravdi".
"Time se simbolično završava građanski rat koji je u našem narodu trajao duže od pola veka i koji je ostavio nesagledive posledice koje i danas osećamo", ukazao je Srećković.
Prema njegovim rečima, usvajanjem Zakona o izjednačavanju statusa partizanskog i ravnogorskog pokreta ispravljena je velika višedecenijska nepravda.
Usvajanjem i sprovođenjem zakona o rehabilitaciji žrtava političkog progona, posle Drugog svetskog rata, demokratska Srbija pokazuje da je spremna da u svakom pojedinačnom slučaju prizna nedopustivo kršenje ljudskih prava nezamislivo u civilizovanom svetu, rekao je Srećković.