Oni vrh crkve optužuju da podržava "politiku ratnih zločina etničkog čišćenja i genocida", a gradske vlasti pozivaju da vrate table ili da "jasno kažu da je SPC iznad države".
Prolaz služio za javni wcSPC je restitucijom vraćena zgrada u u Zmaj Jovinoj ulici, kojoj pripada i pomenuti prolaz. Zbog oronulog izdanja najstarije dvospratnice u gradu i prolaza, Crkva je rešila da ih kompletno renovira i postavi kapiju na pasažu kako bi posle ponoći on bio zatvoren za neodgovorne prolaznike koji su tu urinirali. U dvospratnici se nalazi informativna služba Bačke eparije i sveštenik Latinović se tu slučajno zadesio kada je u ponedeljak LSV držala konferenciju za medije, protestujući zbog table. Da nije došao da preuzme poštu i ugledao gužvu, mediji ne bi ni imali priliku da čuju drugu stranu. |
Ceo slučaj teško da bi se mogao nazvati nesporazumom ili posledicom nedovoljnog informisanja NVO i ligaša. U Bačkoj eparhiji ne spore da je tabla sa imenom mladića koji je svojim žrtvovanjem izazvao divljenje svih slobodoljubivih ljudi, ali navode da su jedini razlog za to građevinski radovi koji se obavljaju u ovom prolazu.
– Naravno da ćemo vratiti tablu s imenom Srđana Aleksića kada se okončaju radovi, a očekujemo da će to biti do sredine narednog meseca. Zbog ovih političkih podmetanja kontaktirali smo jutros i Srđanovog oca i saglasili se da se Srđanovo ime ne upotrebljava u politikantske svrhe, već da se pominje samo u crkvenim molitvama i u kontekstu humanosti hrišćanskog delanja – kaže za "Vesti" Željko Latinović, urednik Informativne službe Eparhije bačke.
Sveštenik Latinović navodi i da će nakon obavljanih radova Crkva pozvati Srđanovog oca da dođe i uveri se, poredeći stare fotografije, kako je izgledao ranije, a kako izgleda posle radova pasaž koji nosi ime njegovog sina.
Podsećamo, Srđana Aleksića ubili su 1993. pripadnici Vojske Republike Srpske u rodnom Trebinju kada je od linča spasao sugrađanina Bošnjaka Alena Glavovića.