Pexels.com

Spavanje sa otvorenim prozorom deluje kao savršena ideja. Svež vazduh, hladan povetarac, blago šuštanje lišća. Mnogo je stvari koje zvuče dobro kada pričamo o spavanju sa otvorenim prozorom, ali nije sve tako fantastično.

Spavanje sa otvorenim prozorom deluje primamljivo.

Ali u stvarnosti, to nije uvek najbolji potez za zdrav san, kaže Šelbi Haris, psiholog za lekove za spavanje i direktor Sleep Health“.

Zašto bi ideja da prespavate noć sa otvorenim prozorom mogla da bude loša i šta da radite umesto toga, prenosi „Live Strong“.

Mogli biste da pogoršate svoje alergije

Ako imate sezonske alergije, ostavljanje prozora otvorenog dok spavate je gotovo zagarantovan način da izazovete simptome.

To je zato što alergeni poput polena, buđi i ambrozije iz spoljnog sveta mogu brzo da prođu unutra, kaže Zahari Rubin, MD, alergolog i portparol Američkog koledža za alergiju, astmu i imunologiju.

Kao rezultat toga, možete da se probudite sa začepljenim nosom, svrabom u nosu ili očima i kašljem. Možda čak i ujutro imate suva usta ili glavobolju, dodaje on.

Zato, ako imate alergije, „najsigurniji pristup je da držite prozore zatvorenima dok spavate“, napominje on.

Možete da udišete zagađivače, ako je kvalitet vazduha loš

Otvaranje prozora u spavaćim sobama noću bi moglo da poboljša kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru smanjenjem nivoa ugljen-dioksida ili drugih zagađivača, prema studiji iz novembra 2022. godine.

Ali ako kvalitet vazduha napolju nije dobar (tj. ima smoga ili dima u vazduhu), mogli biste da pustite još lošiji vazduh unutra, kaže Rubin. Ovo posebno važi ako živite u urbanom području sa velikim prometom saobraćaja.

Spoljni zvuci mogu da poremete vaš san

Kada razmišljate o spavanju sa otvorenim prozorima, možete da zamislite da čujete zvuke cvrčaka ili povetarac koji šušti dok dremate. Ali ako živite u prometnoj ulici ili u naseljenom području, postoji velika šansa da će vas probuditi automobili u prolazu ili bučne komšije, kaže Haris.

Istraživanje potvrđuje: ljudi su prijavili da se osećaju umornije i da imaju više problema da se koncentrišu na testove logičkog rasuđivanja dan nakon što su spavali sa otvorenim prozorima, čak i ako su ‌osećali‌ ‌da im je san u redu, prema kontrolisanom ispitivanju iz oktobra 2016. u ‌“Indoor Air‌“ .

Temperaturne fluktuacije mogu poremetiti vaš san

Ako je napolju previše hladno ili previše toplo, to će uticati na vaš san. Ispostavilo se da je idealna temperatura spavaće sobe oko 19 stepeni.

Koliko je loše spavati sa otvorenim prozorima?

Ali ako slabo spavate, osetljivi ste na temperaturne promene ili imate sezonske alergije, ili ste zabrinuti za kvalitet vazduha, možda bi bilo bolje da su vam prozori zatvoreni. Ipak, ako ste na nekoj vikendici u divnoj prirodi, obradujte svoja pluća i obezbedite sebi čvrst san, prenosi Danas.rs.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here