Predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku Zoran Spasić izjavio je danas da je ključna poruka predsednika Srbije Aleksandra Vučića da sankcije koje su SAD uvele Naftnoj industriji Srbiji nisu usmerene ka Srbiji, nego ka ruskim kompanijama.
Kako je rekao, to dokazuje činjenica da američka administracija uvodi sankcije svim ruskim entitetima u privrednom smislu.
– Situacija jeste izazovna, ali ključna poruka je da ćemo mi reagovati ozbiljno, odgovorno i marljivo. Jedna od ponuda je da otkupimo sve akcije, a videćemo da li ćemo u tome uspeti. Čuli smo predsednika Vučića da ćemo razgovarati sa Rusijom. Tražićemo i od nove administracije neke olakšavajuće okolnosti – rekao je Spasić za Tanjug TV.
On je istakao da je, iako Beograd ima dobre odnose i sa Vašingtonom i sa Moskvom, najvažnije da se sačuvaju interesi Srbije.
– Važno je da sačuvamo i našu zemlju, da sačuvamo i naše državne i nacionalne interese, jer vidimo da, kako smo krenuli, u 2025. godini ćemo biti najbrže rastuća ekonomija u Evropi. Prethodnu godinu smo završili kao drugi. To su stvari koje su važne za nas i zbog toga mi moramo sada da brinemo o našoj zemlji, o našoj državi, i to je suštinska poruka – izjavio je on.
On je rekao da je za Srbiju dijalog o strateškom partnerstvu sa SAD važan jer je neophodno da se vode razgovori i razvija saradnja čak i kada se stavovi ne podudaraju.
Spasić je ukazao da je sada potrebno da celokupno društvo bude ujedinjeno i da ne postoji strah, već vera u državu.
– Čuli smo predsednika Aleksandra Vučića i premijera Miloša Vučevića da ne treba da postoji strah. Ja verujem u našu državu da ćemo postići najbolje rešenje za našu zemlju, to je najvažnije, a mi čuvamo odnose sa svima i to je suština srpske politike – izjavio je on.
Sagovornik Tanjuga je rekao da je Srbija prethodnih nedelja suočena sa pokušajima specijalnog hibridnog rata u kojima postoje elementi obojene revolucije.
– Smeta im naša nezavisna i samostalna politika. Oni kažu da ne mogu da nateraju srpsku vlast da prizna Kosovo, da se odrekne Republike Srpske i srpskog naroda u Crnoj Gori, niti da nam da tehničku vladu, pa zato pokušavaju da iskoriste decu i tragedije – izjavio je Spasić.
Po njegovim rečima, blokade koje su u toku na fakultetima u Srbiji su nelegalne jer Ustav Srbije dozvoljava okupljanja, ali ne i blokade, kao i zbog toga što se sloboda kretanja može ograničiti zakonima, a ne samovoljom pojedinaca.