Ministar je, govoreći pred komisijom parlamenta o prioritetima za vreme španskog predsedavanja EU, precizirao da će Kosovo učestvovati na svim takvim skupovima u skladu sa "prihvaćenim međunarodnim okvirima i mehanizmima".
On je, kako su preneli španski mediji, takođe rekao da će španska vlada održavati kontakte sa kosovskim vlastima na multilateralnom nivou bez priznavanja secesije Kosova od Srbije.
"Mi nećemo sprečavati razvoj, institucionalnu i političku stabilnost Kosova, ali nemojte od nas tražiti da obrazlažemo zašto je Španija uradila nešto što je u skladu sa međunarodnim pravom", objasnio je Moratinos.
Španija je jedna od pet članica EU – zajedno sa Slovačkom, Rumunijom, Grčkom i Kiprom – koje nisu priznale otcepljenje Kosova od Srbije. Kosovo su do sada kao nezavisnu državu priznale ukupno 63 zemlje. |
On je istakao da odbijanje Španije da prizna nezavisnost Kosova nije posledica "hira", niti "političkog oportunizma". Šef španske diplomatije je, međutim, nagovestio mogućnost da Španija promeni stav i prizna Kosovo, ali tek kada bi to učinile Ujedinjene nacije ili kada bi Srbija postigla dogovor sa vlastima u Prištini.
On je rekao da će za Španiju biti važna i odluka Međunarodnog suda pravde o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova koju će taj sud doneti na zahtev Srbije, ali da Madrid ne namerava da otvori diplomatsku kancelariju u Prištini.