Imamo puno posla, nemamo vremena za gubljenje, reči su kojima je novi nemački kancelar Olaf Šolc započeo današnje, prvo obraćanje od polaganja zakletve, Bundestagu.
Šolc je kazao da su se građani na prošlim izborima odlučili za razvoj, a taj razvoj treba da uspe i u uslovima pandemije.
Šolc je, predstavljajući program nove vlade, naglasio da su pred vladom odluke o velikim smernicama, smernicama važnim za budućnost.
– Nova vlada preuzima dužnost u teškom periodu, kada je reč o pandemiji. Preveliki brojevi infekcije, dramatično premeštanje pacijenata sa intenzivnih jedinica, stalno nove vesti o novim sojevima. Svestan sam da je teško u toj situaciji ne izgubiti veru u budućnost… Danas sa ovog mesta poručujem građanima biće bolje, odlučno ćemo voditi borbu protiv pandemije, pobedićemo u toj borbi i prevazićićemo krizu – podvukao je on.
Rekao je da je situacija teška, ali da postoji rešenje.
– Znamo posle 20 meseci pandemije da virus voli kontakte, i zato je važno zimi kontakte smanjiti. Treba da se testiramo redovno i smanjimo kontakte, ali najvažnije je da se građani vakcinišu. Postavio sam sebi za cilj da do kraja godine damo 30 miliona vakcina, kako prvih, drugih tako i buster doza – objasnio je on.
Rekao je da je samo tako moguće prevazići četvrti talas.
Do danas, ukazao je, dato je 19 miliona vakcina, te je apelovao na građane da svi učestvuju u borbi protiv pandemije i da je tako moguće postići cilj od 30 miliona vakcina do kraja meseca, što bi bio korak ka pobedi pandemije.
Šolc se osvrnuo i na ekstremističke proteste antikoronaša.
– Poštujemo ozbiljne primebde… Ali isto tako je jasno da nećemo dozvoliti da mala manjina ekstremista pokušava da nametne celom društvu svoju volju – poručio je on.
Najavio je borbu protiv širenja mržnje preko društvenih mreža.
– Osiguraćemo da oni koji šire mržnju preko mreža budu identifikovani i krivično gonjeni – rekao je on.
Naglasio je da nema podele u društvu, jer većina poštuje pravila.
U svom obraćanju Šolc je dosta vremena posvetio zaštiti klime.
– Mnogo se voze kolima, i to će tako i ostati, ali pogoni moraju biti drugačiji – rekao je on.
Šolc je, kada je reč o privredi, obećao da će Nemačka postati zemlja start-apova.
Najavio je povećanje minimalne plate iduće godine, podvukavši da to mora biti moguće u bogatoj zemlji kao što je Nemačka.