Nemački kancelar Olaf Šolc je izjavio da Evropska unija (EU) ima kapacitet da uzvrati na američke carine, javlja Anadolu.
Govoreći u Briselu uoči prvog sastanka lidera EU-a posvećenog odbrani, Šolc je rekao da će tema saradnje između EU-a i SAD-a biti intenzivno razmatrana.
– I SAD i Evropa imaju koristi od trgovine robom i uslugama. Ako trgovinske politike to otežaju, biće loše za obe strane – kazao je.
Šolc je naglasio sposobnost EU da reaguje na američke carine.
– Ono što je jasno jeste da, kao jaka ekonomska regija, možemo oblikovati svoje politike kao odgovor na carine vlastitim carinama. To je nešto što moramo i što ćemo učiniti. Cilj bi trebao biti postupanje na način koji vodi ka saradnji – poručio je Šolc.
Ispunjavajući predizborno obećanje, američki predsednik Donald Tramp u subotu je potpisao izvršnu naredbu o uvođenju carina od 25 posto na uvoz iz Kanade i Meksika te 10 posto na kineske proizvode.
EU se sada priprema za mogući trgovinski rat.
U nedelju uveče Tramp je novinarima izjavio da će „definitivno“ uvesti carine na evropske proizvode.
– Mogu vam to reći, jer su zaista iskorišćavali situaciju. Znate, imamo deficit veći od 300 milijardi dolara – rekao je Tramp.
– Evropska unija – to je pravo zlodelo ono što su učinili.
Lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridrih Merc izrazio je zabrinutost zbog mogućih američkih carina EU-u tokom kongresa svoje stranke u ponedeljak, upozorivši da carine nikada nisu bile dobar način za rešavanje trgovinskih sporova.
Merc je istakao da bi Trampove carine na kraju naštetile američkim potrošačima.
– EU mora da uđe u pregovore sa SAD-om kao jedinstven blok – rekao je.
Trampove pretnje carinama dolaze uoči prevremenih izbora u Nemačkoj.
Trostranačka koaliciona vlada pala je u novembru prošle godine zbog neslaganja oko budžeta i mera ekonomskog oporavka.
Nemačka će održati prevremene izbore 23. februara, a jedan od ključnih problema u kampanji je posrnula ekonomija.
Nemačka ekonomija zabeležila je pad drugu godinu zaredom u 2024.
Nakon pada od 0,2 posto u poslednjem kvartalu 2024, preti joj tehnička recesija ako se pad nastavi i u prvom kvartalu 2025.