Youtube/NASA

“Solarni orbiter”, sonda zajedničke svemirske misije Nase i Evropske agencije za istraživanje svemira, poslao je fotografije Sunca koje su snimljene sa manje razdaljine nego što je to ikada pre učinjeno.

Sa udaljenosti od nešto manje od 77 miliona kilometara “Solarni orbiter” fotografisao je našu zvezdu.

Letelica koju su u februaru u svemir poslale zajedno Evropska i Američka agencija za istraživanje svemira, primakla Suncu u junu i sredinom meseca napravila je snimke krećući se putanjom koja se nalazi unutar orbita Venere i Merkura.

– Fotografije koje imamo su snimci Sunca sa najmanje udaljenosti koji su ikada snimljeni. Verujemo da će ove fotografije omogućiti naučnicima da kompletiraju spisak atmosferskih slojeva Sunca – istakla je Holi Gilbert, članica Nasinog tima stručnjaka zaduženog za misiju „Solarnog orbitera“.

Njen kolega iz evropskog tima, Danijel Miler, kaže da je malo ko očekivao da će ovakvog uspeha biti u ranoj fazi misije i to u uslovima pandemije.

Centar Evropske agencije za svemirske operacije u Darmštatu, odakle se izvodi evropski deo misije, bio je zatvoren zbog koronavirusa više od nedelju dana. Nakon toga u centru je ljudstvo svedeno na minimum da bi se izbeglo širenje zaraze, dok ostali rade od kuće.

Orbiter se sve vreme primicao Suncu da bi se 15. juna našao na udaljenosti manjoj od 77 miliona kilometara, a svih 10 instrumenata na letelici za beleženje fotografija i podataka bilo je uključeno.

Na snimcima se na površini Sunca mogu videti sitni bljeskovi nazvani „logorskim vatrama“, a još nije jasno šta bi ta pojava trebalo da predstavlja.

Jedno od mogućih objašnjenja vidi ih kao „nanobljeskove“, eksplozije koje pomažu zagrevanje spoljne atmosfere Sunca.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here