Dve sobe u muzej kući Bore Stankovića u Vranju opasne su po život jer je konstrukcija kuće oronula, pa postoji opasnost od propadanja u podrum. U jednoj od njih rodio se 31. marta 1876. godine najznačajniji srpski romanopisac na prelazu iz 19. u 20. vek, autor romana "Nečista krv" (o društvenim zbivanjima u Vranju kad su se Turci povukli i grad pripao Srbiji) i autor čuvene drame "Koštana".
Prema kazivanju njegovih savremenika tu je i napisao čuvene monologe Mitketa, kao "Noć letnja":
"Šar-planina u nebo štrči, a ispod njuma leglo pusto i mrtvo Kosovo. Drum širok, prav, carski. Po njega se rasipali hanovi, seraji, bašče, česme. Mesečina greje… A iz seraji i bašče, kude mlade žene i devojke oko šedrvan i na mesečinu oro igrav, grneta sviri, daire se čuje i pesma… I toj ne pesma – glas samo! Mek, pun glas. Sladak glas kao prvo devojačko milovanje i celivanje. Pa taj glas ide, s’a mesečinu se lepi, treperi i na men’ kao melem na srce mi pada… I Koštan’ tuj pesmu, toj vreme da mi poješ" – zavapiće Borin Mitke koji je bolovao od teškog karasevdaha.
Zbog konstrukcije kuće koja je oronula, gostinska i "baba Zlatina soba" zatvorene su za posetioce, a prema rečima direktora Muzeja u Vranju Dragana Dejanovića, u te dve prostorije ulazi samo žena koja radi na održavanju eksponata i prostorija kuće.
– Za posetioce je jedino otvoren radni deo gde su postavljeni eksponati i slike. Gostinska i baba Zlatina soba su zatvorene za posetioce jer nisu bezbedne zbog dotrajale konstrukcije kuće. Takođe, u tim sobama postoje eksponati velike vrednosti koji mogu da budu oštećeni, pa je to još jedan razlog zbog čega su sobe zatvorene. Na kraju krajeva, sobe su male, pa nema ni dovoljno mesta za posetioce muzeja – rekao je Dejanović.
On dodaje da restauracija neće uskoro biti rađena jer je pažnja sada usmerena na zgradu Pašinog konaka, iz 17. veka, jednu od najstarijih u Srbiji, koja je u veoma lošem stanju.
Tako za sada, kaže Dejanović, ne postoji ni plan, a ni predračun troškova restauracije Borine kuće. Muzej-kuća Bore Stankovića nalazi se u Baba Zlatinoj ulici, koja je dobila ime po baba Zlati, Borinoj babi po ocu. Kuću je Bora prodao još za života, nakon smrti baba-Zlate jer je živeo u Beogradu. Imajući želju da se vrati u svoje Vranje koje je mnogo voleo, gradio je novu kuću, samo u drugom delu grada, ali uzalud – smrt je stigla iznenada.
Mnogo godina kasnije, opština je otkupila kuću, rekonstruisana je i predstavlja tipično vranjsko domaćinstvo s početka 20. veka.
Magnet za turiste |