Mediji danas prenose informaciju da su pripadnici jedne kriminalne grupe pre godinu i po dana postavili eksploziv u automobil u blizini stana gde je živeo specijalni tužilac Miljko Radisavljević.
“Bila je to ogromna količina eksploziva i da je detoniran, osim stana tužioca Radisavljevića, bili bi ugroženi svi stanovnici tog gusto naseljenog dela Beograda. Procenjuje se da je tada u okolini boravilo i živelo oko sto ljudi. Na sreću, eksploziv je otkriven i demontiran. Kasnije je u presretnutom razgovoru pripadnika iste kriminalne grupe uhvaćeno kako kažu: "Moramo da preuzmemo nešto drugo, jer nije odleteo u vazduh“. Predsednik Tadić, tužilac Radisavljević i ministarka Malović sada su, prema procenama, najugroženiji“, rekao je za "Blic“ izvor blizak istrazi.
Prema njegovim rečima, tužilac Radisavljević je prvi put preseljen još pre godinu dana, a od tada više puta.
"Preseljen je odmah pošto je otkriven eksploziv. Dešavalo se u toku noći da je u presretnutim razgovorima kriminalnih grupa rečeno nešto što se odnosi na njegovu bezbednost, pa je bilo neophodno da se odmah dislocira“, kaže izvor "Blica“.
Dnevni list "Danas“ piše da se postavljanje eksploziva u blizini Radisavljevićevog stana ne vezuje za klan na čijem je čelu Šarić, već za drugu organizovanu kriminalnu grupu, koja je obuhvaćena istragom Tužilaštva za organizovani kriminal.
Pretnje su upućivane i tužiocu za ratne zločine Vladimiru Vukčeviću.
"U Tužilaštvu za ratne zločine evidentirali smo ukupno 68 pretnji upućenih tužiocu Vukčeviću i saradnicima. Potrebno je obezbediti nosioce državnih i pravosudnih funkcija, koji učestvuju u borbi protiv organizovanog kriminala“, rekao je za "Danas“ Bruno Vekarić, zamenik tužioca za ratne zločine.
Posle pokretanja akcije "Balkanski ratnik“ oktobra prošle godine protiv narko-kartela koji je Evropu snabdevao kokainom iz Južne Amerike, počelo je da stiže sve više informacija o ugroženosti državnih funkcionera, specijalnog tužioca i ljudi iz policije i BIA, koji su vodili istragu. Zbog tih podataka ministarka Snežana Malović takođe je prebačena na drugu lokaciju pošto su istražni organi došli do informacija i da je na nju planiran atentat.
“Pošto je otkriveno da je njen stan sniman, o čemu je policija saslušala i svedoke, koji su opisali ljude koji su slikali ulaz u zgradu, prozore i okolinu stana, ministarka Malović je sa porodicom prebačena na drugu, sigurniju lokaciju. U toku je potraga za osobama koje su snimale njen stan“, kaže izvor "Blica“.
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodna Homen izjavio je prekjuče da su, prema informacijama do kojih su došle srpske službe, postojali već ozbiljni razrađeni planovi za likvidaciju nekoliko osoba uključenih u istragu krijumčarenja kokaina i najviših državnih funkcionera.
“Plan je podrazumevao da nekoliko plaćenih ubica, poreklom iz Crne Gore, koji inače borave u Beogradu, u sinhronizovanoj i dobro koordiniranoj akciji izvrše ubistva lica koja su označena za najveću smetnju i prepreku za opstanak ove narko-mreže u regionu“, rekao je za Homen.
On je naveo da je na osnovnu operativnih saznanja otkriveno da je postojalo više planova za likvidaciju funkcionera i da su oni podrazumevali snimanje kuća u kojima žive, praćenje njihovih najbližih saradnika i bliskih prijatelja kako bi se utvrdio njihov uobičajeni dnevni raspored, odnosno što približniji plan kretanja tokom dana.
Zamenik predsednika Dušan Bajatović izjavio je da "nivo pretnji i saznanja“ obaveštajnih službi ukazuje na to da bi bezbednost predsednika Srbije Borisa Tadića i drugih funkcionera mogla da bude ugrožena.
"Sve to pokazuje da borba protiv kriminala koju je počela država Srbija ima značajne rezultate i da smo u bitnoj meri nagazili pravu stvar, jer da nije tako, ne bi bili toliki otpori i tolike pretnje“, rekao je on.