Kineska kompanija Baužun otvoriće u oblasti Dunin specijalnu tržnicu za direktan izvoz voća i povrća u Rusiju, a prostiraće se na površini od 70.000 kvadratnih metara. Rusija, koja se već mesecima nalazi pod pritiskom sankcija sa Zapada, usvojila je prošle nedelje kontra mere i zabranila uvoz čitavog niza prehrambrenih proizvoda iz SAD, država EU, Kanade, Australije i Norveške, i već se preorijentisala na uvoz robe sa drugih tržišta: Kine, Brazila, Argentine, Maroka. U Moskvi veruju da će ove mere podstaći domaće proizvođače i ojačati domaću privredu.
Grci posredni gubitnici |
Istovremeno, ruski odgovor na sankcije prilično je uznemirio Zapad. Evropska komisija već računa koliki su potencijalni gubici. Pod embargom se našlo oko polovine svih proizvoda koje je Evropa izvezla u Rusiju prošle godine, što je ukupno pet milijardi evra. Ruske kontra mere pokazaće negativne efekte i na američki poljoprivredni sektor, piše "Vašington post", a prenose ruski mediji.
SAD su u 2013.godini izvezle na rusko tržište proizvode u vrednosti od preko milijardu dolara, što čini oko sedam odsto od ukupnog izvoza u Rusiju. Na prvom mestu je pileće meso (više od 300 miliona dolara), zatim orašasti plodovi (173 miliona dolara), soja (156 miliona dolara).
Američki izvoznici su apelovali na Belu kuću da ostane uzdržana u pogledu sankcija protiv Rusije, ali ih administracija nije poslušala. O naknadama za sada se ne govori. Američkim biznismenima sada preostaje samo da broje potencijalne gubitke. Najveći udar osetiće izvoznici piletine, za koje je Rusija bila drugo najvažnije tržište.